poniedziałek, czerwca 05, 2017

dodano: poniedziałek, czerwca 05, 2017

Biennale Sztuki Mediów WRO – sama nazwa brzmi strasznie poważnie i aż nieznośnie dorosło. Ale nie dajcie się zwieść, sztuka nowych mediów może być przystępna nawet dla najmłodszych!

Już po raz drugi udowadnia to Przewodnik Małego WRO. O pierwszym przewodniku pisaliśmy tutaj dwa lata temu. Co ciekawe koncepcja na przewodnik jest tym razem trochę inna. Tak samo jak poprzednio spośród prac prezentowanych na biennale wybrano te, które mogą spodobać się młodszym odbiorcom. Jednak tym razem kuratorami przewodnika została rodzina państwa Kraszewskich: Agnieszka i Jan oraz piątka ich dzieci w wieku od 4 do 17 lat. Otrzymujemy zatem zestawienie prac dobrane nie przez profesjonalnych kuratorów, krytyków sztuki czy artystów, ale przez rodzinę, która może mniej lub bardziej przypominać naszą. Dzieciaki są w różnym wieku co też niesie ze sobą ciekawe i czasem bardzo odmienne spostrzeżenia. Osobiście uwielbiam przewodniki i chętnie na każdym festiwalu czy biennale zwiedzałabym wystawy według jakiegoś klucza. Przeważnie obejrzenie wszystkich prac po prostu graniczy z cudem, a dzięki przewodnikowi zyskujemy nie tylko ograniczenie ilościowe, ale także opisy, dzięki którym łatwiej ocenić czy dane dzieło będzie nas interesować. W Przewodniku Małego WRO oprócz opisów są także zadania dla zwiedzających, co dodatkowo aktywizuje dzieci, które jak już wiem z doświadczenia, szybko się nudzą. Nie mogło tego elementu zabraknąć w wydawnictwie pod redakcją Magdaleny Kreis, czyli współautorki Zeszytów do Dziajnu, czy warsztatów 3D czyli Dizajn Dla Dzieci.

Za projekt od strony graficznej odpowiada Michał Loba (znów). Tym razem stworzył prześwietne portrety współautorów przewodnika, czyli rodziny Kraszewskich, które przewijają się przez całą publikację. Fajnie pokazał także wkład dzieciaków w projekt zamieszczając w różnych miejscach ich odręczne rysunki. Jest czytelnie, lekko, nowocześnie, ale też trochę podręcznikowo (chyba przez tę kratkę).

Polecamy wybrać się na Biennale wraz z Przewodnikiem, który można bezpłatnie odebrać w Centrum Sztuki WRO.

Redakcja: Magdalena Kreis
Wydawca: Centrum Sztuki WRO

Tekst: Weronika Kołodziej, zdjęcia: Grzegorz Teszbir

1 komentarz:

  1. Świetne są te przewodniki! Chyba się skuszę na dwa egzemplarze.

    OdpowiedzUsuń

Najpopularniejsze ostatnio

 
undefined