niedziela, maja 14, 2017

dodano: niedziela, maja 14, 2017

Książki jutra to wydana przez wydawnictwo Tako seria czterech ilustrowanych publikacji edukacyjnych dla najmłodszych wyjaśniająca czym jest demokracja, a czym dyktatura, czym różnią się od siebie kobieta i mężczyzna oraz czy istnieją klasy społeczne? Brzmi jak kolejna seria ogólnikowo i skrótowo nakreślająca dany temat? Tak i nie. Ponieważ widzicie, ta seria pierwotnie wydana była, i to jest najciekawsze, w 1977 i 1978 roku w Hiszpanii. Mamy więc serię książek wydanych równo 40 lat temu tłumaczących mechanizmy demokracji czy też objaśniających stereotypowe modele ról kobiety i mężczyzny w życiu codziennym. Pomyślicie sobie - rety, ale to musi trącić archaizmami. No własnie nie. Mimo upływu tak długiego okresu czasu duch, idee i spostrzeżenia zawarte w książce pozostały w dużym stopniu aktualne. Stąd właśnie wzięła się nazwa serii - książki jutra (hiszp. Libros para Manana). Odnosi się do ponadczasowego charakteru publikacji. W końcu podstawowe zasady demokracji nie uległy zmianie, a mając okno na świat jakim są ogólnodostępne kanały informacyjne możemy, niestety, nadal być świadkiem funkcjonowania opisanej w drugim tomie dyktatury. Najbardziej jednak podobały mi się dwie ostatnie części - te społeczne. Lubimy myśleć, że żyjemy w czasach ponad podziałami społecznymi, że czasy klas społecznych dawno przeminęły, ale czytając ten tekst z lat 70-tych uświadamiamy sobie, że to problem jak najbardziej aktualny.

...jak długo będą istniały klasy społeczne tak długo trwać będzie walka klas. Bo bogaci zawsze będą chcieli być bogaci, a biedni będą chcieli przestać być biednymi. 

Z całej czwórki wydawałoby się, że najbardziej zdezaktualizowała się się ostatnia książką, a mianowicie Kobiety i mężczyźni. 40 lat to szmat czasu i owszem masa przemian społeczno-kulturowych, w tym także tych dotyczących postrzegania roli mężczyzny i kobiety w życiu codziennym. Tak, tak, te parędziesiąt lat temu mało kto by pomyślał o sytuacji, w której to mama idzie do pracy zarabiać na rodzinę, a tato zostaje w domu zajmować się dziećmi. Mimo, że pewne stereotypowe modele i wzorce wywróciły się do góry nogami to jednak (i niestety), w jakiejś mierze książka Kobiety i mężczyźni nadal jest aktualna, szczególnie w kulturze takiej jak nasza, w której podział ról jest mocno zakorzeniony, a prawa kobiet nadal łamane.

Cała seria to naprawdę dobra podstawa do rozwinięcia wiedzy, ale przede wszystkim zaczepka do dyskusji na temat wolności, tolerancji i równości. Ponieważ, tak jak wspomniałem na początku, to nie jest do końca wyłącznie seria ogólnikowo i skrótowo nakreślająca dany temat. Jest to seria udowadniająca, że jedne wartości są ponadczasowe, podczas gdy inne ewoluują, zmieniają się i dostosowują do nowych czasów. Fajnym podsumowaniem każdej z książek są zawarte na końcu publikacji testy zmuszające raz jeszcze do zastanowienia się nad własnym stanowiskiem na dany temat.

Warto zapoznać się z tą serią. Szczególnie, że jest ona naprawdę bardzo ładna. Ponieważ, i tu ciekawostka, o ile tekst pochodzi z oryginalnej serii z lat siedemdziesiątych, to szata graficzna została odświeżona w roku 2015 przez hiszpańskie wydawnictwo Media Vaco (pol. Pół Krowy). Każda z książek została zilustrowana przez innego ilustratora. Moim osobistym faworytem Joan Negrescolor z trzeciej części serii - Klasy społeczne istnieją, ale również pozostałym ilustratorom nie można odmówić świetności.

Polecam. Warto.

Seria „Książki jutra”
Wydawnictwo: Tako

Co to właściwie jest demokracja
Pomysł i tekst: Equipo Plantel
Ilustarcje: Marta Pina

Oto jest dyktatura
Pomysł i tekst: Equipo Plantel
Ilustracje: Mikel Casal

Klasy społeczne istnieją
Pomysł i tekst: Equipo Plantel
Ilustracje: Joan Negrescolor

Kobiety i mężczyźni
Pomysł i tekst: Equipo Plantel
Ilustracje: Luci Gutierrez
-
Sprawdź gdzie kupisz tanio


Tekst i zdjęcia: Grzegorz Teszbir
Kup sobie taniej

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Najpopularniejsze ostatnio

 
undefined