wtorek, maja 16, 2017

dodano: wtorek, maja 16, 2017

Wiecie dlaczego Licho nie śpi, albo kogo męczy Zmora, gdzie żyje Bies i jak wygląda Strzyga? Tego wszystkiego dowiecie się z ilustrowanego bestiariusza autorstwa małżeństwa Kamili i Łukasza Loskot - Czy to pies, czy to bies. O ile publikacja jest debiutem książkowym małżeństwa to nie jest to debiut Kamili na naszym blogu. Jeszcze podpisując się panieńskim nazwiskiem Kamila narysowała dla nas wilczy fanart.

Czy to pies, czy to bies - to skierowany do młodszych i starszych czytelników ilustrowany przewodnik po mitologii słowiańskich stworów. W swojej książce autorzy skupili się na 12 najbardziej popularnych w legendach słowiańskich demonach, duchach i innych upiorach, które zamieszkują nasze domostwa, pobliskie lasy i bory, czy choćby okoliczne stawy. Głównie, co akurat mnie bardzo cieszy, są to leśne i polne stwory takie jak: Bies, Leszy, Zmora czy Południca. Bestiariusz w przyjemny i lekki sposób wprowadza czytelnika w upiorny świat słowiańskich straszydeł. Jest trochę straszno, trochę poważnie ale też trochę śmieszno. Dawne legendy splatają się ze współczesnością i tak jedna Strzyga robiła zawrotną karierę w polityce i show-biznesie, z kolei Południca uwielbia szukać promocji na solarium. Książka okraszona jest prostymi, oszczędnymi ilustracjami ze stłumioną, akwarelową kolorystyką i świetnymi roślinnymi ornamentami (uwielbiam). Z pewnością przypadnie do gustu wszystkim małym i dużym łowcom upiorów. :)
Polecam.

Tekst: Łukasz Loskot
Ilustracje: Kamila Loskot
Wydawnictwo: Ovo
-
Sprawdź gdzie kupisz tanio
Tekst i zdjęcia: Grzegorz Teszbir
Kup sobie taniej

5 komentarzy:

 1. A oni się nie deklinują?

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajnie, że współcześni autorzy próbują przywrócić do życia zapomniane słowiańskie stwory, ale zawsze jest to w formie jakiegoś spisu - bies robi to, południca robi tamto. Chciałabym przeczytać jakąś oryginalną baśń, w której te stwory się pojawiają. Ciekawe czy takie istnieją. Mitologia słowiańska jest kompletnie zapomniana, nie uczą o niej w szkole, znaleźć cos na ten temat jest bardzo trudno, bo nikt nic nie wie. Ciemno wszędzie, głucho wszędzie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Być może niebawem uda się wydać taką książkę z Elżbiety Grymel. Obecnie można poczytać jej opowieści, bajki, legendy w zbiorczych wydaniach. Do zakupu w muzeum Żorskim seria " Piórem i pędzlem" oraz "Kalendarze Żorskie". Opowieści można również poczytać na stronie www.nowiny.rybnickie.pl w dziale publicystyka z regionu.

   Usuń
  2. W książce z tego co wiem znajdują się krótkie historyjki. Tematyka przeciekawa i jest tego coraz więcej! Więc może pojawi się pełna opowieść. W formie co prawda komiksowej znam pozycję pt. ,,Kościsko" występuje tam dużo słowiańskich stworów :)

   Usuń
  3. W Łaumie i Kościsku Karola Kalinowskiego jest bardzo dużo nawiązań do mniej lub bardziej lokalnych opowieści i wierzeń - a ten pierwszy komiks doczekał się adaptacji teatralnej, w planach jest też film.

   Usuń

Najpopularniejsze ostatnio

 
undefined