wtorek, marca 21, 2017

dodano: wtorek, marca 21, 2017

Czasem trochę zazdroszczę warszawiakom tego jak piękne książki wydaje się o ich mieście. Dobrze wiem dlaczego jest ich dużo. Po pierwsze, to stolica, więcej się dzieje, przyjeżdża więcej turystów i można wydawać co chwilę fajne przewodniki w stylu Zrób to w Warszawie.

Po drugie, to miasto zawsze polskie (mimo zaborów i innych takich zawirowań) a taki „odzyskany” Wrocław nigdy nie będzie miał mieszkańców z podobnym poziomem lokalnej tożsamości. My tu, na zachodzie mamy problem z tym co nasze a co niemieckie i o wiele mniej się o historii dawniejszej niż tej po 1945 mówi. Nie mamy też własnej gwary, legend jest mało, niewielu jest także wrocławskich bohaterów znanych z imienia i nazwiska. Tego w stolicy nie brakuje. Całkiem niedawno pokazywaliśmy Wam pięknie opracowany zbiór legend warszawskich. Dziś coś innego, ale nie mniej ciekawego.

Muzeum Warszawy wydaje serię Planów Warszawy. Są to pięknie opracowane graficznie i wydane z najwyższą dbałością o szczegół publikacje, których podstawą są reprinty oryginalnych planów miasta. Dotychczas ukazały się: Plan Warszawy 1768 Georges’a Louisa Le Rouge’a oraz Plan Warszawy 1939 Książnicy-Atlas oraz prezentowany przez nas plan z 1912 roku. Plan ten oryginalnie został wydany w 1912 i został opracowany pod kierunkiem Williama Heerleina Lindleya. Przez lata pracy jego zespołu powstało aż osiem tysięcy szczegółowych arkuszy planów, które zostały zamówione na potrzeby budowy miejskich wodociągów i kanalizacji. Pomimo tego, że w tamtym czasie Warszawa była jedynie jednym z miast na zachodzie Cesarstwa Rosyjskiego, to jest okres wielu inwestycji i szybkiego rozwoju. W mieście intensywnie rozwijano sieć kolejową, transport publiczny, budowano mosty, wytyczono sporo nowych ulic i placów. Powstały także nowoczesne wodociągi i kanalizacja.

Na publikację składają się:

  • książka, dzięki której możemy spojrzeć na Warszawę z tamtego okresu nie tylko z góry. Otrzymujemy pełen obraz wraz z tłem historycznym i wieloma ciekawostkami zilustrowany fotografiami z tamtego okresu.
  • reprint oryginalnego planu
  • opracowany plan z naniesioną siatką ulic z 2016 roku
  • plan z zaznaczonymi najważniejszymi obiektami
  • dwie broszury o obiektach zaznaczonych na mapie oraz o ulicach i placach. 
Zestaw prezentuje się bardzo elegancko: oprawione w tkaninę grzbiety, świetna kolorystyka (rdzawy pomarańczowy i rozbielony błękit) i dodatkowa papierowa nasuwana obwoluta spinająca książkę i plany w jedną całość. Świetny projekt i piękne edytorskie wykonanie.

Polecamy tę wyjątkową publikację nie tylko warszawiakom i nie tylko pasjonatom historii. To naprawdę super punkt wyjścia do wielu spacerów po mieście i romantycznych rozmyślań przy kawie o mieście którego już nie ma.

William Heerlein Lindley. Plan Warszawy 1912. Plan niwelacyjny miasta Warszawy. Zdjęcie pod kierunkiem Głównego Inżyniera W.H. Lindleya

Autorzy: Ryszard Żelichowski, Paweł E. Weszpiński
Projekt graficzny, skład i przygotowanie do druku: Anna Piwowar
Wydawca: Muzeum Warszawy
-
Kupisz tutaj
Tekst: Weronika Kołodziej, zdjęcia: Grzegorz Teszbir

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Najpopularniejsze ostatnio

 
undefined