niedziela, marca 05, 2017

dodano: niedziela, marca 05, 2017

Na naszym blogu już nie raz pokazywaliśmy książki ilustrowane lub w całości tworzone przez Iwonę Chmielewską. Jej styl jest już bardzo rozpoznawalny, a publikacje z jej nazwiskiem ma w folio prawie każde polskie wydawnictwo. Chmielewska robi książki różne, czasem bardziej dla dzieci, czasem dla dorosłych. Obie jest według mnie zdecydowanie dla dorosłych, ale co ciekawe próbuje też dokopać się do naszego wewnętrznego dziecka. Czyli taki dziwny gatunek nam wyszedł - książka dla dorosłych dzieci.

Za tekst odpowiada poetka Justyna Bargielska. Mamy tutaj zatem poetkę sensu stricto i poetkę wizualną. Duet to wprost idealny. Nie do końca podoba mi się zabieg zastosowany w książce – pierwsza strona to pełny tekst, który na kolejnych stronach pojawia się we fragmentach przy ilustracjach. Niby rozumiem, że to takie powtórzenie, ale jakoś mi to przeszkadzało w odbiorze całości.

Obie to picturebook poruszający temat macierzyństwa. W czasach idealnych matek z instagrama książka ta próbuje pokazać relację matki i dziecka w sposób niedosłowny. Bardziej zadaje pytania, niż opowiada historię. Przede wszystkim gra z nami w grę skojarzeń, wspomnień, marzeń, wyobrażeń. Próbuje dotykać różnych strun, sprawdza, która u nas się odezwie. Przywołuje wspomnienia z dzieciństwa, poszukuje w nas dziecka, ale ukazuje też trud dawania kawałka siebie komuś innemu. Bardzo ujęła mnie ilustracja ukazująca kobietę przeglądającą się w lustrze, która aby zobaczyć w sobie dziewczynkę musi to lustro rozciągnąć.

Kocham czerwone nitki, którymi szyte są niektóre składki. Zabieg prosty, piękny i pomysłowo wykorzystany. Nitki pojawiają się też w ilustracjach i aż by się chciało aby nie były tylko nadrukowane.

Obie to wydawniczy debiut poznańskiego wydawnictwa Wolno, które rozkręca się bardzo szybko i niedawno wydało także Lodorosty i bluszczary cudownie zilustrowane przez Gosię Herbę. Czekamy zatem na kolejne piękne książki!

Tekst: Justyna Bargielska
Ilustracje: Iwona Chmielewska
Wydawnictwo: Wolno
-
Sprawdź gdzie kupisz tanio

Tekst: Weronika Kołodziej, zdjęcia: Grzegorz Teszbir
Kup sobie taniej

1 komentarz:

Najpopularniejsze ostatnio

 
undefined