niedziela, stycznia 22, 2017

dodano: niedziela, stycznia 22, 2017

Zarówno kino jak i literatura przez lata dostarczały przeróżnych historii na temat Księżyca - a to, że jest zrobiony z sera, albo ma wielką twarz, albo jego "ciemną stronę" zamieszkuje nieznana dotąd rasa istot. Ba, Pan Twardowski pewnie też mógłby dorzucić od siebie trzy gorsze na temat Księżyca. Nie wspominając już o tych hultajach, Jacku i Placku.

To właśnie Księżyc staje się miejscem niezwykłego odkrycia w najnowszej książce Mikołaja Pasińskiego i Gosi Herby. W pewnym małym miasteczku mieszka sławna astronomka. Codziennie, przez swój teleskop obserwuje powierzchnię Księżyca. Spokojnie można powiedzieć, że zna każdy skrawek, każdy krater, każdy kamyczek srebrnego globu, ale czy na pewno? Jednego wieczora, ku jej własnemu zaskoczeniu astronomka odkrywa, że na Księżycu mieszka słoń. Ale jak to jest możliwe? Jak mogła tego nie zauważyć wcześniej? No i co właściwie robi słoń na Księżycu? Wieść o tym odkryciu szybko się rozchodzi wśród członków Towarzystwa Księżycowego, tylko czy uwierzą astronomce?

Słoń na Księżycu to kolejna po Fertility ilustrowana publikacja duetu Pasiński i Herba. Tym razem jednak skierowana do szerszego grona czytelników, zarówno do tych małych jak i dużych. Tych drugich powinien zainteresować fakt, że książka Słoń na Księżycu zainspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami. Podobno w XVII wieku sir Paul Neal – jeden z astronomów Towarzystwa Królewskiego miał zaobserwować obecność słonia na Księżycu. Już wtedy jego odkrycie wywołało sporo zamieszania, co z kolei rozpaliło wyobraźnię wielu literatów, którzy spisali owo wydarzenie niekoniecznie w formie poważnej literatury, a bardziej w formie bajek i satyry.

Nie umniejszając roli Mikołaja, nie da się ukryć, że siłą książki Słoń na Księżycu są przepiękne ilustracje Gosi Herby. W przeciwieństwie do wspomnianego albumu Fertility, tutaj Gosia operuje zgoła odmiennym stylem - prostą, geometryczną ilustracją zamkniętą w mocno ograniczonej kolorystyce. Chciałoby się powiedzieć, że dominujące w ilustracjach odcienie koloru niebieskiego idealnie korespondują z terminem "ciało niebieskie" jakim niewątpliwie jest Księżyc.

Nie wiem czy muszę to pisać za każdym razem, ale w ramach formalności napiszę - polecam!

Napisał: Mikołaj Pasiński
Narysowała: Gosia Herba
Wydało: Wydawnictwo Centrala
-
Sprawdź gdzie kupisz tanioTekst i zdjęcia: Grzegorz Teszbir
Kup sobie taniej

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Najpopularniejsze ostatnio

 
undefined