niedziela, grudnia 11, 2016

dodano: niedziela, grudnia 11, 2016

Gdy zbliża się koniec roku w głowie kłębią się myśli - co jeszcze obiecywałem sobie, że zrobię w tym roku, a czego do tej pory nie zrobiłem. Wiem! Mieliśmy kupić książkę Alphabetics, z ilustracjami Dawida Ryskiego, zanim jej nakład się wyczerpie i będziemy sobie przysłowiowo pluli w brodę. Jako, że było to zadanie najłatwiejsze z listy zadań do zrealizowania,to z dumą możemy powiedzieć - zrobione! Teraz pozostaje jedynie polecić Wam byście szybko dopisali zakup tej książki do swojej listy rzeczy do zrobienia. Dlaczego? Powinny Wam wystarczy tylko dwa słowa: Dawid Ryski.

Dla berlińskiego wydawnictwa Little Gestalten, do tekstu Patricka i Traci Concepción, Dawid zilustrował estetycznie niesamowity, aliterowany alfabet. Tak, polskie tłumaczenie nie jest już tak imponujące jak oryginalne. Szczególnie, że zabawa z aliteracją jest w tej publikacji najważniejsza.
Każdej literze alfabetu towarzyszy ilustracja, którą z kolei opisuję zdanie skonstruowane wyłącznie ze słów zaczynających się lub akcentujących tę właśnie literę. Brzmi skomplikowanie? Poniższy przykład z literą "z" Wam wszystko wyjaśni.

Zooey the zonked zombie
gazes at zany zeppelins
with Zig-Zags in Zürich

Książka została wydana w języku angielskim, w dodatku słownictwo w niej zawarte nie zawsze należy do najprostszych. Dlatego publikację sugeruję raczej starszym odbiorcom, którzy po prostu kochają ładne książki. Alphabetics, pomijając genialne ilustracje Dawida Ryskiego, jest też wzorowo zaprojektowany. W prosty sposób ujęta strona tekstowa wzbogacona minimalistycznymi ilustracjami. Ważnym smaczkiem (dla mnie przynajmniej) jest zamknięta paleta kolorów, ALE co jest najfajniejsze, każda ilustracja składa się równo z trzech kolorów. Przy każdej ilustracji, w prawym górnym rogu znajduje się legenda użytych kolorów. Miód. Takie smaczki kocham. Wy też pokochacie. Serio. Kupcie sobie tę książkę zanim jej nakład się wyczerpie i będziecie sobie przysłowiowo ... oj, już sami wiecie co.

Tekst: Patrick & Traci Concepción
Ilustracje: Dawid Ryski
Wydawnictwo: Little Gestalten
-
Kup tutaj

Kup sobie taniej

Tekst i zdjęcia: Grzegorz Teszbir

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Najpopularniejsze ostatnio

 
undefined