niedziela, marca 06, 2016

dodano: niedziela, marca 06, 2016

Komiks określany jest przez niektórych jako medium stanowiące zbilansowany środek między statyczną ilustracją a animacją. Publikacje cyfrowe pozwalają przesunąć ten środek nieco bardziej w stronę animacji. Jednym z takich przykładów jest OivaviO - seria krótkich, animowanych komiksów, których autorem jest, pochodzący z Ukrainy ilustrator i animator Stas Santimov.

Santimov w swoim projekcie wykorzystuje zapętlone animowane sekwencje jako kadry komiksu, które z kolei publikuje jako popularny format zapisu plików graficznych: gif (Graphics Interchange Format). Wszyscy z pewnością kojarzą ten, stworzony w latach 80-tych na potrzeby projektowania stron internatowych, format plików. Zyskał on znaczącą popularność gdyż pozwalał tworzyć proste animacje po-klatkowe. Obecnie służy niemalże wyłącznie do tworzenia memów, ale jak widać na załączonych poniżej obrazkach, nie tylko.


Chciałem napisać coś o wizualnej stronie komiksów Santimova, ale nie mogę oprzeć się wrażeniu, że coś mi one przypominają. Tak jakbym widział je wcześniej ale w innym wykonaniu. Może w jakieś publikacji? Stylistycznie, owszem przypominają książkowe ilustracje wykonane pastelami. Jeżeli macie pomysły z czym mogą mi się kojarzyć ilustracje Santimova piszcie w komentarzu. Może odblokuje to moją pamieć.
Póki co zapraszam na seans.


One Romantic Night
The Midnight Game
Autorem komiksów jest Stas Santimov. Na oficjalnej stronie serii znajdziecie jeszcze jeden, dodatkowy komiks, którego nie opublikowałem, także polecam klikać. 

2 komentarze:

  1. Mi się to skojarzyło z animacjami Piotra Dumały. Szczególnie ten pierwszy komiks z tykającym zegarem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Super są te komiksy! To fajne, nowoczesne połączenie tego, co nam dała technika oraz tradycja (mnie komiksy kojarzą się głównie z Asterixem, Marvelem czy naszym Tytusem ;). Widziałam kilka prób stworzenia nowoczesnej sztuki, ale żadna nie przypadła mi do gustu. Ta jest pierwsza :) Jako że pracuję w dam-wid to uwielbiam wszystko, co nowoczesne i nietypowe, chociaż moja fascynacja oryginalnymi projektami narodziła się już w szkole podstawowej ;)
    Wielkie brawa dla artysty! A te animacje kojarzą mi się z teledyskiem Millhaven.

    OdpowiedzUsuń

Najpopularniejsze ostatnio

 
undefined