poniedziałek, sierpnia 10, 2015

dodano: poniedziałek, sierpnia 10, 2015

Kraków jest jednym z najstarszych miast Polski i zarazem jednym z najpiękniejszych, z zachowaną starą zabudową miejską i wieloma wartościowymi obiektami architektonicznymi. Jest to również miasto z bogatą historią, z którą zmierzyli się Artur Wabik wraz z ilustratorem Marcinem Surmą. W efekcie ich pracy otrzymaliśmy historyczny przewodnik po Krakowie. Słowo "historyczny" jest tutaj kluczowe. O ile klasyczne przewodniki zabierają czytelnika na wycieczkę wyłącznie ulicami miasta, tak publikacja Artura i Marcina zabiera nas na wyprawę przez czas. W ten oto sposób skacząc z planszy na plansze możemy obserwować dynamiczne zmiany miasta, jakim ulegało na przestrzeni wieków. Artur skupił się na ośmiu najważniejszych, w istocie definiujących miasto okresach historycznych oraz przypisanych do nich istotnych wydarzeń. Począwszy od czasów Wiślan, przez Jesień Średniowiecza, okres okupacji, na czasach współczesnych kończąc. Świetnym zabiegiem graficznym było zachowanie na każdej planszy tego samego kadru mapy miasta, co rewelacyjnie ukazało proces zmian.
Jest to jedna z tych publikacji, w której treści prezentowane są w formie graficznej i w większości poukrywane/porozmieszczane na planszach czekają by zostać odkryte. Niech Was nie zwiedzie te osiem plansz, publikacja ta nie znudzi się Wam za szybko! Jest to książka, którą będziecie wertowali w kółko, za każdym razem odkrywając coś nowego.

Jestem miasto Kraków to portret miasta na przestrzeni wielu lat, to "autoprezentacja" miasta pod kątem wydarzeń historycznych kształtujących miasto jak i samej architektury miasta. To publikacja zarówno dla osób, które doskonale znają Kraków, oraz dla osób takich jak my, które w Krakowie były ze dwa razy.
Polecam. Nie wierzę byście byli nią zawiedzeni.

Książka ukazała się w ramach serii "Jestem miasto". Do tej pory, poza Krakowem, ukazał się jeszcze przewodnik po dziejach Warszawy. Czy w ramach serii ukaże się kiedyś Wrocław? Mamy taką nadzieję.

Scenariusz: Artur Wabik, Marcin XULM Surma
Ilustracje: Marcin XULM Surma
Wydawnictwo: Wilga (Grupa Wydawnicza Foksal)

Tekst i zdjęcia: Grzegorz Teszbir

Kup sobie taniej

6 komentarzy:

 1. Szkoda, że to taka kartonowa książeczka. Z Twoich fotografii tak wynika.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapraszam na mojego bloga o książkach. Nie mam tam co prawda komiksów, ale myślę, że ktoś znajdzie sobie coś dla siebie. Oto link: ochksiazki.blogspot.com
  Pozdrawiam, Verka :*

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kraków to co prawda nie moje miasto, ale książka prezentuje się świetnie. Jestem z Warszawy, więc właśnie tą książeczkę z serii bardzo chętnie kupię. Fajnie, że dzięki Wam dowiedziałem się o tej pozycji. Dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem miasto Kraków prezentuje się świetnie. Jestem pod wrażeniem oprawy graficznej czy raczej rysunkowej

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzięki za wpis. Wygląda fantastycznie!

  OdpowiedzUsuń

Najpopularniejsze ostatnio

 
undefined