wtorek, lipca 07, 2015

dodano: wtorek, lipca 07, 2015

Poznajcie najnowsze "dziecko" Magdaleny Kreis, wrocławianki, kuratorki i współautorki rewelacyjnych Zeszytów do dizajnu, Przepisu na mały dizajn i warsztatów dla najmłodszych 3D czyli Dizajn Dla Dzieci. Publikacja była bezpłatnym materiałem towarzyszącym wystawom w ramach wrocławskich 16. Biennale Sztuki Mediów WRO 2015 Test Exporsure. Przewodnik Małego WRO skierowany był głównie do najmłodszych odbiorców sztuki nowoczesnej. Miał na celu przybliżenie i lepsze zrozumienie wybranych prac w ramach wystawy i jednocześnie zachęcenie młodych uczestników do czynnego uczestnictwa w Biennale. Publikacja zbiera 15 luźnych kart, z czego każda z nich na jednej stronie szczegółowo opisuje wybraną pracę prezentowaną w ramach Biennale, na drugiej zaś zawiera zadanie do realizacji w trakcie zwiedzania wystaw lub samodzielnego rozwiązywania w domu.

Za projekt graficzny publikacji odpowiada Michał Loba i podobnie jak w przypadku Zeszytów do dizajnu czy Przepisu na mały dizajn, znów mamy do czynienia z nietypową, ale bardzo zgrabną graficznie i przemyślaną pod względem składu, dizajnerską publikacją. Okładka ze skrzydełkami to w rzeczywistości "ulotka" z rozpiską, harmonogramem i mapką wskazującą dziesięć miejsc, w których odbywały się wystawy. Wnętrze publikacji to 15 luźnych kartek z opisami prac oraz zadaniami do samodzielnego rozwiązywania. Całość zaprojektowana w oszczędnej palecie kolorów i wydrukowana na grubym papierze. Największym, projektowym smaczkiem jest element wiążący publikację w spójną, nierozłażącą się całość - gumka. Szeroka gumka z naszyta żakardowa metką, dopełnia całości.

No dobrze, ale dlaczego pisząc o założeniach publikacji, pisałem w czasie przeszłym? Tak jak wspomniałem, Przewodnik był publikacją towarzyszącą wystawom w ramach 16-tej edycji Biennale Sztuki Mediów, które trwały do 30-go czerwca. To właśnie w tym okresie książeczka miała największą wartość. Niestety był to okres naszego urlopowania i stąd poślizg z informacją. Jest jednak dobra wiadomość, teksty z Przewodnika Małego WRO wraz z dokumentacjami prac stworzą nową ścieżkę edukacyjną w Czytelni Mediów Centrum Sztuki WRO, pod nazwą "Dogrywka" (przed Biennale była "Rozgrzewka"). Więc gdyby ktoś z wrocławian, lub odwiedzających Wrocław był zainteresowany to zapraszamy na ulicę Widok 7.

Nawet po zakończeniu Biennale publikacja spełnia świetnie rolę dokumentacji powystawowej oraz, co chyba bardziej Wam się spodoba "zeszytu zadań". To teraz ciśnie się pytanie "gdzie dostać ten przewodnik?". Można go otrzymać we wrocławskim Centrum Sztuki WRO, ul. Widok 7, ale, no właśnie, jest małe "ale", resztka nakładu Przewodnika będzie przekazywana w pierwszej kolejności osobom zajmujących się edukacją, sztuką, czy też prowadzącym zajęcia i warsztaty z dziećmi. Jeżeli jednak przyjdziecie, zgadacie i ładnie się uśmiechniecie to nie powinniście wyjść z pustymi rękoma.

Koncepcja programu i Przewodnika Małego WRO: Magdalena Kreis
Projekt graficzny: Michał Loba
Więcej info na: www.malewro.wrocenter.pl


Tekst i zdjęcia: Grzegorz Teszbir

1 komentarz:

  1. Bardzo podoba mi się oprawa graficzna tejże książki, a i treść wydaje się być bardzo ciekawa. Na pewno jest to pozycja godna nabycia i tak też zrobię:)

    OdpowiedzUsuń

Najpopularniejsze ostatnio

 
undefined