środa, lipca 15, 2015

dodano: środa, lipca 15, 2015

Chyba nikt nie lubi przerywać sobie lektury. Co prawda słyszałam o ludziach, którzy dobre książki dawkują sobie w kilku podejściach aby za szybko się nie skończyły. Ale ja zdecydowanie należę do grupy ludzi, których przerywanie czytania po prostu wkurza. I powód jest dość prozaiczny – często zapominam na czym skończyłam. Potem wertuję kartki, czytam po kilka razy te same fragmenty i jakoś ulatuje ze mnie radość czytania. Dla takich ludzi ta publikacja (a dokładniej seria) jest wprost idealna. Już sam tytuł sugeruje, że przerwy w lekturze są wręcz wskazane. Historyjki są rzeczywiście krótkie, często dość abstrakcyjne. Trochę jak pourywane sny, zapiski z podróży, notatki ze spotkań. Sam autor nie ukrywa inspiracji dziecięcą nielimitowaną wyobraźnią i frywolnością w budowaniu opowieści. Zmusza czytelnika do tego by oderwał się trochę od rzeczywistości i ramowego myślenia, by poczuć się znów dzieckiem. Oczywiście mowa o starszych czytelnikach, ponieważ ci młodsi będą się czuli wśród tych historyjek jak ryby w wodzie. Tego jestem pewna.

I jeszcze słówko o ilustracjach. Może część z Was już kojarzy, że Adam Wójcicki narysował kiedyś dla Formatu Nussi i coś więcej. I wtedy spodziewaliśmy się raczej, że następną pozycją ilustrowaną przez Adama będzie jakiś komiks. Ale najwidoczniej ilustrowanie książek, to coś co bardzo przypadło mu do gustu i co tu dużo mówić - wychodzi mu to znakomicie. W obu książkach z serii ilustracje wypełniają niemal każdą pustą lukę, są żywe i pomysłowe. Aż trudno mi uwierzyć, że we Francji opowiadania ukazywały się do tej pory w innej formie, prawie bez ilustracji. Wróżę Formatowi francuskojęzyczne wydanie i zdobycie tego trudnego ale też zawsze głodnego dobrych publikacji rynku.

Historyjki naraz, Nowe historyjki na raz
-
Autor: Bernard Friot
Ilustracje: Adam Wójcicki
Wydawnictwo: Format

Tekst: Weronika Kołodziej, zdjęcia: Grzegorz Teszbir

Kup sobie taniej

2 komentarze:

  1. Ilustracje to podstawa... ;-) Zwłaszcza jak są dobre... ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Historyjki na raz - sam tytuł wywołuje u mnie uśmiech na twarzy, obrazki są kapitalne, a co do treści to przekonam się po najbliższej wizycie w księgarni;)

    OdpowiedzUsuń

Najpopularniejsze ostatnio

 
undefined