czwartek, marca 05, 2015

dodano: czwartek, marca 05, 2015

Bywają ludzie obdarzeni wieloma talentami. Z pewnością można do nich zaliczyć Ernę Rosenstein. Nie dość, że była wybitną malarką, to przejawiała także talent poetycki i jak się okazuje także bajkopisarski.
Zaprezentowane w tej książce bajki były pierwotnie publikowane na łamach Świerszczyka i Przyjaciela. Natomiast formy zebranej doczekały się za sprawą wydawnictwa Warstwy. Treściowo bajki są zróżnicowane, ale w wielu z nich wyczuwalne są echa wojny, życia w gettcie, straty bliskich. Dla mnie najbardziej wzruszające są dwie bajki – Babcia i Chłopczyk. Pierwsza opowiada o starszej i samotnej kobiecie, której przyjaciółmi stają się wiatr, brzoza i księżyc. Pewnego dnia odwiedza ją także jej dusza pod postacią małej dziewczynki. Babcia pomaga jej nie wiedząc kim jest. Następnego dnia przeistacza się w piękną i zabiera babcię ze sobą. Druga z przytoczonych bajek również opiera się o bezinteresowną pomoc. Biedny chłopiec przygarnia starą kaleką suczkę. Po pewnym czasie na świat przychodzą szczenięta. Chłopiec sprzedaje podrośnięte pieski i zarabia na lekarza dla niewidomego ojca. Dzięki temu ojciec może wrócić do pracy. Nie ma w tych bajkach zakończeń "jak z bajki" – nie ma złota, księżniczek, balowych sukni... Są raczej trudy życia i przebijające się przez nie promyczki nadziei i wiary w bezinteresowne działanie. Całość najlepiej podsumowują kwiaty wyrastające pośród murów opuszczonej zniszczonej kamienicy w krótkiej bajce Gruzy. Tak właśnie musi wyglądać życie po tragedii, jaką jest wojna. Warto pokazać dzieciom inną wersję bajek – nie tylko takie cukierkowe i księżniczkowe historie.
Cały zbiór ma dosyć senny klimat, który dodatkowo potęgują ilustracje Karola Banacha. Są one jednocześnie mroczne i dziecięce, trochę retro ale też mocno współczesne. Bardzo dobrze oddają treść i atmosferę bajek Erny Rosenstein. Duży format książki (A4) jest idealny pod styl jakim operuje Karol.

Forma wydania jak zwykle w przypadku wydawnictwa Warstwy na najwyższym poziomie. Gruba, sztywna, okładka (papier tłoczony poliwrap, lekko impregnowany), bardzo dobry skład i co równie ważne, przystępna cena (35zł) czyni z tej książki pozycję obowiązkową dla każdego fana pięknie wydanych, cudownie zilustrowanych i mądrych bajek.

Tekst: Erna Rosenstein
Ilustracje: Karol Banach
Projekt graficzny, projekt okładki i skład: Ryszard Bienert
Wydawnictwo: Warstwy
Tekst: Weronika Kołodziej, zdjecia: Grzegorz Teszbir

Sprawdź najtańsze oferty

1 komentarz:

  1. Piękna książka, poruszające bajki i wspaniałe ilustracje.
    Przyjemność obcowania z nią psują tylko dwie rzeczy. Niefortunnie dobrany krój tekstowy, w którym górne polskie znaki diakrytyczne „kłują” w oczy, bo nie są w ogóle pochylone. I nieczytelny spis treści, sprawiający wrażenie jakby przypadkowego.

    OdpowiedzUsuń

Najpopularniejsze ostatnio

 
undefined