niedziela, stycznia 04, 2015

dodano: niedziela, stycznia 04, 2015

Iwony Chmielewskiej raczej nikomu z Was nie trzeba przedstawiać. Jej książki nie od dziś budzą zachwyt i uznanie w Polsce i poza jej granicami. Można by się zastanawiać co dokładnie za tym stoi, ale ja myślę, że chodzi głównie o takie całościowe podejście do książki. Książki jako pięknego przedmiotu, książki jako nośnika wartościowych idei i książki jako formy autorskiej wypowiedzi artystycznej.

Najnowsza książka Chmielewskiej jest hołdem złożonym jednemu z naszych najważniejszych zmysłów, niedocenianemu na co dzień - wzorkowi. Nie myślimy na co dzień o tym, że to dzięki niemu możemy podziwiać te wszystkie piękne rzeczy nas otaczające, że to on ostrzega nas przed niebezpieczeństwem i nie myślimy o tym jak wyglądałoby nasze życie bez niego. Chmielewska i na to pytanie odpowiada w rewelacyjny sposób. Pokazuje ile zyskujemy dzięki temu zmysłowi, ale pokazuje także jak z jego brakiem  radzą sobie ci, którzy nigdy nie widzieli lub zdolność wzroku utracili. Jaki dar dostają w zamian.

Oczy to w całości autorska pozycja. To z jednej strony taka książka-zabawka z wyciętymi migdałowymi kształtami oczu na co drugiej kartce, ale również książka-narzędzie do wymuszania na czytelniku głębszej refleksji. To jest taka trochę książka-pułapka – najpierw wzrok przyciągają piękne delikatne ilustracje i ktoś może dać się zwieść, że będzie to coś bardzo lekkiego w odbiorze, jak subtelne kreski rysunków Chmielewskiej. A tu okazuje się, że trzeba o czymś poważnym pomyśleć i czasem po lekturze jeszcze o tym porozmawiać. Jest to jedna z tych książek, które w rewelacyjny, kreatywny sposób dają do myślenia.
Ja tam lubię takie "pułapki" i uwielbiam być skłaniana do refleksji. Dlatego z czystym sumieniem polecam Wam tę publikację.

Warto wspomnieć, że książka oryginalnie została wydana przez koreańskie wydawnictwo Changbi, a w 2013 roku otrzymała nagrodę główną Bologna Ragazzi Award. Za Polską edycję odpowiada wrocławskie wydawnictwo Warstwy. Jest to ich pierwsza publikacja na naszym blogu i z pewnością nie ostatnia. Szczególnie, że jesteśmy zachwyceni formą wydawniczą oraz dopracowaniem publikacji w najmniejszym szczególe. Nie mam tutaj na myśli zbędnych bajerów, ale naprawdę dopracowanie publikacji w najmniejszym jej calu. Zrozumiecie to gdy po skończeniu lektury Oczu, wrócicie do okładki i dłonią, delikatnie przejedziecie po jej powierzchni. ;)

A jeśli przypadkiem ktoś z Was nie zna jeszcze twórczości Iwony Chmielewskiej, to przypominamy, że jakiś czas temu prezentowaliśmy na blogu Kłopot – warto zobaczyć trochę inną koncepcję tej autorki.

Tekst i ilustracje: Iwona Chmielewska
Wydawnictwo: Warstwy

Sprawdź najtańsze oferty

Tekst: Weronika Kołodziej, zdjęcia: Grzegorz Teszbir

2 komentarze:

  1. Super :) kolejna książka tej autorki... na pewno po nią sięgnę i dziękuje za informację, bo mogłabym przegapić!

    OdpowiedzUsuń
  2. Kolejne dzieło I. Chmielewskiej, które wprawia mnie w zachwyt. Ma niesamowity talent i bardzo się cieszę, że mogę cieszyć swoje oko tym co wychodzi spod jej ręki.

    OdpowiedzUsuń

Najpopularniejsze ostatnio

 
undefined