wtorek, listopada 18, 2014

dodano: wtorek, listopada 18, 2014

Przed Wami kolejny tytuł laureata Nagrody Hansa Christiana Andersena, Tomiego Ungerera, autora takich książek jak Przygody rodziny Mellopsów, Księżycolud oraz Trzech Zbójców.
Crictor i inne niesamowite stwory to zbiór pięciu opowiadań, a każde z nich autor poświęcił innemu zwierzęciu. I to właśnie sposób, w jaki Ungerer dokonuje wyboru tych zwierząt podkreśla to za co kochamy tego autora. Przyznam się, że nie wyłapałem tego od razu podczas lektury. Dopiero opis na stronie wydawcy zwrócił mi uwagę na fakt, że Tomi Ungerer dobierając bohaterów do swojej książki skoncentrował swoją uwagę na tych zwierzętach, które do tej pory nie były zbyt popularnymi (o ile w ogóle były) bohaterami książek dla dzieci. Nacechowane negatywnymi skojarzeniami przez popkulturę zwierzęta takie jak wąż, ośmiornica, nietoperz czy sęp wywołują w nas raczej lęk, odrazę, niechęć niżeli sympatię.
Ungerer w swojej naładowanej optymizmem książce, przełamuje te stereotypowe skojarzenia i nacechowania. Tak poznajemy węża Crictora, pupila ale i obrońcę swojej pani, skrzydlatą kanarzycę Adelajdę, walczącą z przemytnikami ośmiornicę Emila, kochającego kolory nietoperza Rufusa oraz dzielnego i przyjacielskiego sępa Orlando. Każda z pięciu historii jest bardzo urokliwa, a to w dużej mierze za sprawą oszczędnych i przezabawnych ilustracji w stylu tych, jakie możecie znaleźć w Przygodach rodziny Mellopsów. Osobiście moją ulubioną historią jest ta o Crictorze. Nie sposób powstrzymać śmiechu przy większości plansz (Crictor w łóżeczku rozłoży Was ze śmiechu na łopatki).
Spokojnie można powiedzieć, że jest to kolejny, rewelacyjny tytuł Tomiego Ungerera. Polecamy, nie tylko dla fanów egzotycznych zwierzaków.
Autor: Tomi Ungerer
Wydawnictwo: Format
Crictor i inne niesamowite stwory
Crictor i inne niesamowite stwory
Crictor i inne niesamowite stwory
Crictor i inne niesamowite stwory
Crictor i inne niesamowite stwory
Crictor i inne niesamowite stwory
Sprawdź najtańsze oferty

Tekst i zdjęcia: Grzegorz Teszbir

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Najpopularniejsze ostatnio

 
undefined