niedziela, września 07, 2014

dodano: niedziela, września 07, 2014

W tym tygodniu na serwisach i profilach komiksowych było głośno o jednej zapowiedzi. Od dawna już jeden tytuł nie wywołał tak dużej fali ekscytacji wśród fanów komiksu. Mowa oczywiście o serii Mouse Guard wydanej w Polsce (w tym momencie zapowiedzianej na październik tego roku) pod tytułem Mysia Straż. Kto jest odpowiedzialny za polską edycję tej serii? Tutaj też spora niespodzianka. BUM Projekt to założona w 2013 roku księgarnia internetowa, która teraz najwyraźniej rozszerza swoje pole działania lub po prostu przekształca swoją działalność ze sprzedażowej na wydawniczą. Spokojnie można powiedzieć, że jest to czarny koń tegorocznych zapowiedzi komiksowych zaplanowanych na październikowy Międzynarodowy Festiwal Komiksów i Gier w Łodzi ... ba, to całkiem możliwe, że najlepsza wiadomość komiksowa w tym roku. My dziś (przed premierą polskiego wydania) pokażemy Wam anglojęzyczną wersję, która już od jakiegoś czasu czekała na swoją kolej do prezentacji na blogu.

Mouse Guard to wyróżniona nagrodą Eisnera seria fantasy autorstwa Davida Petersena. Osobiście nie przepadam za tym gatunkiem w komiksie, a mimo to Mysia Straż urzekła mnie niesamowicie. Może dlatego, że Peterson w swoim komiksie głównych bohaterów uczynił myszami, a ich historie osadził w normalnym (średniowiecznym) świecie z zachowaniem wszelkich rzeczywistych proporcji. Personifikację myszy ograniczył do nadania im cech ludzkich, postawił je na dwóch łapkach, obdarował zdolnością mowy i myślenia, ale na tym koniec. Dalej są małymi stworzonkami przemieszczającymi się wśród dwa razy większych od siebie traw czy korzeni drzew. Dla mnie osobiście to zachowanie rzeczywistych proporcji jest jednym z kluczowych, koncepcyjnych powodów, przez który komiks ten ogląda się i czyta z dużą przyjemnością. Z ogromną łatwością zanurzyłem się w świecie głównych bohaterów zapominając, że w tym jednym momencie cały świat wokół mnie powiększył się kilkukrotnie. Węże i kraby są ogromne, a pszczoły siadają na ramieniu niczym wytresowany sokół.
W tym właśnie świecie pełnym zagrożeń istnieje królestwo myszy z ich małymi domkami i wielkim zamkiem wykutym w kamieniu. Przed czyhającymi zewsząd zagrożeniami królestwo chroni  Mysia Straż, bractwo myszy, które przysięgły bronić swoich pobratymców, gdy tylko jest to konieczne. Dotyczy to również zapewniania bezpieczeństwa na "mysich" ścieżkach i ochronę podróżnych przed drapieżnikami. Właśnie na jednej z takich ścieżek, w pierwszym tomie komiksu poznajemy głównych bohaterów serii: Lieama, Kenziego i Saxona, dzielnych kompanów i towarzyszy broni, dla których przygoda w Mysiej Straży tak naprawdę ma się dopiero zacząć.
Mouse Guard to typowy epos rycerski, mamy tutaj dzielnych rycerzy, królewską intrygę, próbę przejęcia władzy i liczne bitwy na miecze. Zaś liczba wątków, jak można się tylko domyślać, będzie się powiększała z albumu na album. Komiks, który Wam prezentujmy, to pierwsza seria zebrana w jednym tomie pod nazwą "Fall 1152" (Jesień 1152). Na chwilę obecną seria doczekała się czterech albumów, co jest liczbą bardzo przyjemną i jak mi się wydaje realną do szybkiego nadrobienia przez BUM Projekt (trzymam kciuki).
Zapewne ten komiks nie znalazłby się tutaj gdyby nie ilustracje Petersena. Może i nie są one szczególnie wyjątkowe, momentami można nawet odebrać wrażenie, że są wręcz zwyczajne, a mimo to sposób w jaki Petersen przedstawił swoje postaci i świat, w którym przyszło im żyć oczarował mnie już z pierwszych stron. Oszczędna, "jesienna" paleta kolorów dodatkowo podsyca pozytywny, wizualny odbiór komiksu.
Polecam. Zainteresujcie się tym tytułem. Nie będziecie zawiedzeni.
Autor: David Petersen
Wydawnictwo: Archaia Studio Press
Mouse Guard - Mysia Straż
Mouse Guard - Mysia Straż
Mouse Guard - Mysia Straż
Tekst i zdjęcia: Grzegorz Teszbir

7 komentarzy:

 1. wiadomo ile papierków krzykną za myszy???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znana jest już cena komiksu. Tom pierwszy będzie podzielony na dwie części z ceną okładkową 39,90 zł.

   Usuń
 2. -> Anonimowy

  nie, jeszcze nie wiadomo.

  OdpowiedzUsuń
 3. To jest naprawdę mocna rzecz. Czekam z ogromną niecierpliwością. Niezwykle klimatyczne.

  OdpowiedzUsuń
 4. Skoro tak zachwalacie to koniecznie muszę zapoznać się z tą pozycją. Lubię takie klimaty, więc na pewno się nie zawiodę.

  OdpowiedzUsuń
 5. f a n t a S y! No,chyba że kręci się gdzieś tam Słowacki;D

  OdpowiedzUsuń

Najpopularniejsze ostatnio

 
undefined