czwartek, sierpnia 14, 2014

dodano: czwartek, sierpnia 14, 2014

To jedna z tych książek, której czytanie z dziećmi można łatwo rozkładać na raty. Dziś jedno opowiadanie, no dobra maks dwa, a jutro kolejne, a potem najlepiej w kółko od nowa.
Duda i wielka przygoda to zbiór bardzo pozytywnych, wesołych i czasem podkoloryzowanych wyobraźnią Dudy momentów z życia pewnej rodzinki, trochę typowej, trochę szalonej. Główną bohaterką książki jest Duda – dziewczynka o sporej wyobraźni i wrażliwości oraz jej rodzice Dada i Mama Do.
W każdym z opowiadań obserwujemy główną bohaterkę w codziennych sytuacjach: na wakacjach, w pierwszy dzień w przedszkolu, jak piecze ciasto i gimnastykuje się z tatą. Niby takie zwykłe, przeciętne okoliczności ale nie dla Dudy, oj nie. Duda rzadko się nudzi. Najbanalniejszą sytuację, potęgą wyobraźni przekształci w niesamowitą, czasami szaloną przygodę. A to spod kołdry wyskoczy koza, a to z piekarnika wyglądnie zebra, a w gości wpadnie Rysia. Takie zwykłe przedziwności albo przedziwne zwykłości. Jak kto woli.
Przygody Dudy pobudzają wyobraźnię dzieci i jednocześnie są łatwe do przełożenia na własne doświadczenia. Bo kto z Was nie toczył bojów z niewidzialnymi najeźdźcami z kosmosu, nie wyprawiał balów dla wymyślonych, leśnych przyjaciół? Właśnie takie wykorzystanie tej książeczki widzę – czytamy jedno opowiadanie i rozwijamy je o własne (prawdziwe lub nie) historie. Dzięki temu z krótkiej bajki na dobranoc zrobi nam się coś znacznie dłuższego, ale też bardziej wartościowego.

Ilustracje łączą wycinankowy styl budowania postaci z odręcznymi fakturami zarysowanymi kredkami i zamalowanymi farbą. Całość jest fajnie wyważona – jest prosto ale kolorowo i ciekawie. Nam szczególnie przypadły do gustu odręczne typograficzne wstawki. Książka jest uzupełniona o sztywne kartki z postaciami do wycięcia i złożenia, zatem świat Dudy staje się dla dziecka trochę bardziej namacalny i można dzięki nim odgrywać opowiadania lub wymyślać nowe wielkie przygody Dudy.

Dla rodziców leniuszków do książki dołączona jest płytka CD z opowiadaniami czytanymi przez Teresę Lipowską. Ale ja osobiście jestem za tym żeby każdy sam tę książkę przewałkował ze swoim maluchem.

Autor: Dorota Lipińska
Ilustracje: Joanna Grochocka
Wydawnictwo: Grupa M-D-M
-
Gdzie kupić? Na przykład tutaj

Tekst: Weronika Kołodziej, zdjęcia: Grzegorz Teszbir

1 komentarz:

  1. Fajnie, że dostrzegliście tą książkę i polecacie ją na blogu. Ja już ją znam, została mi polecona przez przyjaciółkę i to naprawdę świetna pozycja. Moje dzieciaki wsłuchiwały się w opowiadanie z wielką uwagą, a z doświadczenia wiem, że nie każda książka jest w stanie przypaść im do gustu, dlatego gorąco polecam ją wszystkim rodzicom.

    OdpowiedzUsuń

Najpopularniejsze ostatnio

 
undefined