niedziela, kwietnia 06, 2014

dodano: niedziela, kwietnia 06, 2014

Reprobus to komiksowy debiut Markusa Färbera, ale także debiut niemieckiego wydawnictwa Rotopolpress w naszym kraju. O Rotopolpress wspominaliśmy między innymi przy prezentacji ich rozkładanej publikacji Memoires of a Suburban Utopia. Przypominając w skrócie - jest to wydawnictwo stawiające na młodych, zdolnych ilustratorów, tworzących we współczesnym nurcie ilustrowania oraz projektowania graficznego. Czyli bardzo ładnie wydane, graficzne cacka, z których pierwszy pojawił się w naszym kraju za sprawą wydawnictwa Kultura Gniewu

W swoim komiksie Färber bierze na warsztat legendę o świętym Krzysztofie, którą uwspółcześnia, tworząc piękną, malarską opowieść przeładowaną średniowieczną symboliką w nowej, współczesnej formie wizualnej.
Autor opowiada dwie historie jednocześnie, przeplatając je między sobą, celowo zaburzając chronologię. Różnicuje je jednak wizualnie. Pierwsza jest odtworzeniem legendy Reprobusa, zobrazowana za pomocą czarnych, uproszczonych linii na jasnej podmalówce, z wyraźnym zachowaniem faktury w postaci smug pędzla. Opowiada o olbrzymie z głową psa/wilka, który wyrusza na poszukiwanie najpotężniejszego z władców, by móc ofiarować mu swoją nieopisaną siłę i służyć mu bezgranicznie. Wyprawa, która doprowadza go do całkowitej i nieodwracalnej przemiany i to właśnie w drugiej historii poznajemy człowieka, który był Reprobusem. Forma graficzna również ulega przemianie w tej części historii. Już nie tak bardzo uproszczona, pozbawiona konturów, malarska forma opierająca się na geometrycznych plamach szarości, czerni i bieli buduje wizualną część głównego wątku komiksu.
Reprobus to niezwykłe dzieło graficzne i aż trudno uwierzyć, że jest to komiksowy debiut. Nie zdziwi jednak informacja, że Markus Färber jest doświadczonym ilustratorem i projektantem graficznym, dobrze czującym się w plakacie i ilustracji prasowej. Wystarczy spojrzeć na jego portfolio. Widać to także w jego komiksie - fajnie zaprojektowana typografia i rewelacyjne przerywniki między poszczególnymi rozdziałami bliższe są projektowaniu graficznemu niżeli klasycznej formie komiksu.

Komiks trafił na listę 25 najpiękniejszych książek wydanych w Niemczech w 2013 roku i z całą odpowiedzialnością polecam tę pozycję każdemu, kto ceni sobie dobre, współczesne ilustratorstwo.

Autor: Markus Färber
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Reprobus
Reprobus
Reprobus
Reprobus
Tekst i zdjęcia: Grzegorz Teszbir

1 komentarz:

  1. Gdyby był Reprobus był niebieski, można by uznać, że to zapomniana historia waszego wilka ;)

    OdpowiedzUsuń

Najpopularniejsze ostatnio

 
undefined