środa, kwietnia 30, 2014

dodano: środa, kwietnia 30, 2014

Prezentowane poniżej, pierwsze wydanie Łaumy sięga czasów, kiedy w mediach jeszcze nie mówiło się o "komiksie dla dzieci", ponieważ obowiązywało ogólne przeświadczenie, że każdy komiks jest dla dzieci.
W momencie kiedy piszę ten post na półki księgarń trafiło właśnie drugie wydanie komiksu, już pod szyldem "komiksów dla dzieci". Dla mnie Łauma zawsze będzie czymś więcej niż pierwszym, nieformalnym komiksem z serii "krótkie gatki". To jeden z tych komiksów, które otworzyły rynek na rodzime autorskie publikacje komiksowe w naszym kraju. To przede wszystkim jeden z tych komików, który uświadomił mi, że polskie, nie znaczy gorsze. Najwidoczniej nie byłem osamotniony z tą myślą. W przeciwnym wypadku komiks ten nie zdobyłby nagrody dla najlepszego polskiego komiksu roku na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi. Jego nakład nie rozszedłby się w tak szybkim tempie, a ceny na allegro nie miałby takiej przebitki. Żeby tego było mało, tytuł nie doczekałby się adaptacji teatralnej i nikt pewnie nie zainteresowałby się jego adaptacją filmową.

Komiks Karola Kalinowskiego to obyczajówka z elementami komedii, grozy i fantastyki. Opowiada historię małej Dorotki, która wraz z rodzicami przyjeżdża do Łojm, wsi położonej w sercu Suwalskiego Parku Krajobrazowego w odwiedziny do babci. Szybko jednak sielanka turystycznego wyjazdu zostaje zakłócona. Okazuje się bowiem, że dzień przed przyjazdem rodziny, babcia Rozalia zginęła w tajemniczych okolicznościach. Tym dramatycznym akcentem zaczyna się przygoda Dorotki, która wciągnie naszą małą bohaterkę w sam wir jaćwińskich legend i wierzeń.

Spotkałem się jakiś czas temu z porównaniem, że Łauma to taka polska Hilda tylko osadzona w realiach polskich wierzeń. Nie jestem do końca przekonany co do tego porównania, mam wrażenie, że umniejsza ono wartości Łaumy. Jednak rozumiem analogię, leśne duszki, czarownice, stare wierzenia, folkowy klimat. Jeżeli lubicie takie klimaty lub po prostu dobry komiks, to jest to pozycja warta zakupu. W tym momencie jest już dostępne drugie wydanie z nową, twardą okładką, poprawkami wprowadzonymi przez autora oraz dodaną galerią ilustracji. Dlaczego więc prezentujemy stare, pierwsze wydanie? Dwa powody: chwilowy brak hasju i to, że nowe wydanie nie będzie miało rysografu od Karola, ale kupimy je i Wam także radzimy zapoznać się z tą pozycją.

Autor: Karol Kalinowski
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Wydanie pierwsze
Tekst i zdjęcia: Grzegorz Teszbir

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Najpopularniejsze ostatnio

 
undefined