wtorek, marca 18, 2014

dodano: wtorek, marca 18, 2014

Polecamy Waszej uwadze książkę, która stylistycznie jest daleka od tego co jest Wam znane i do czego przyzwyczaił nas rodzimy rynek picturebooków. Nazwisko ilustratora również może nieść mylne skojarzenia. Znany między innymi z ilustracji do książki XY Jacek Ambrożewski w Szkicach z przyszłości prezentuje z goła odmienny styl niż ten, który mogliśmy podziwiać w pozostałych publikacjach autora. Świadome uproszczenie ilustracji do poziomu dziecięcych szkiców (bazgrołów) jeszcze szerzej otwiera furtkę dla wyobraźni odbiorcy. Ponieważ to właśnie o zabawę z wyobraźnią w tej publikacji chodzi. Jak czytamy na stronie wydawcy, Szkice z przyszłości to książka dla niepoprawnych marzycieli, którymi przecież wszyscy byliśmy, których właśnie wychowujemy lub, którymi jesteśmy nadal.

Publikacja Frankowskiej i Ambrożewskiego to zachęta do wspólnej zabawy z autorami i zanurzenie się w głąb wizji potencjalnej przyszłości, którą stworzyli. „W roku 982012 ... we wszechświecie panuje kosmiczny ład”, tym tekstem Frankowska wprowadza czytelnika w futurystyczne obrazy Ambrożewskiego, który z karty na kartę coraz mocniej wciąga naszą wyobraźnie w świat tak bardzo obcy i odległy od tego, który znamy. Odpowiada na pytanie, jak będzie wyglądał nasz świat w odległej przyszłości. Odruchowo wyłapujemy fragmenty ilustracji, które kojarzą się nam z czymś realnym. Niczym po nitce eksplorujemy wzrokiem wszystko wokół nadając im własne nazwy i znaczenie.

Momentami jedynie teksty Frankowskiej są jedyną rzeczą, która jeszcze trzyma nas w naszym świecie. Tylko czy jest to potrzebne? Czy publikacja nie dałaby większej swobody naszej wyobraźni, gdy pozbawić ją tych tekstów? Ocenicie sami.

Szkice ... pierwotnie powstały jako odpowiedź na zadanie w Pracowni Ilustracji prof. Zygmunta Januszewskiego w warszawskiej ASP. Rok później za sprawą wydawnictwa Papierówka doczekały się wydania w postaci książki, którą właśnie oglądacie. Wizualnie bardzo odważna, momentami szalona, warsztatowo dziecięca, tak bym pół żartem, pół serio ocenił warstwę graficzną publikacji. Niczym zamknięte w okładce kartki z bloku rysunkowego, w którym w dzieciństwie dawaliśmy upust swojej wyobraźni. Zazdroszczę Jackowi, że potrafił się tak bardzo przełamać lub nadal jest tak blisko swojej dziecięcej, nieskrępowanej wizji świata. Oglądając jego publikację nie mogłem się oprzeć pokusie chwycenia ołówka czy długopisu i dołączenie do roli budowniczego świata przyszłości.

Polecamy zarówno dla dużych jak i małych marzycieli.

Tekst: Zosia Frankowska
Ilustracje: Jacek Ambrożewski
Wydawnictwo: Papierówka
Szkice z przyszłości -ksiązkia, picturebook
Szkice z przyszłości
Szkice z przyszłości
Szkice z przyszłości
Szkice z przyszłości
Szkice z przyszłości
Szkice z przyszłości
Tekst i zdjęcia: Grzegorz Teszbir

1 komentarz:

Najpopularniejsze ostatnio

 
undefined