niedziela, lutego 23, 2014

dodano: niedziela, lutego 23, 2014

Kto to jest artysta? Niby wszyscy wiedzą, ale jak odpowiedzieć na to pytanie dziecku, tak by odpowiedź była prosta i zrozumiała, ale jednocześnie daleka od generalizowania i powielania stereotypu myślowego?
Pewnie niejeden artysta nie wiedziałby jak wybrnąć z takiego pytania. Zofia Dubowska i Jan Bajtlik podejmują wyzwanie i na kartach swojej książki szukają odpowiedzi.

Książka przeprowadza dzieci przez różnego rodzaju artystyczne działania, używając do tego reprodukcji i dokumentacji prawdziwych dzieł sztuki. Fajne jest to, że dobór prac jest bardzo zróżnicowany, a dzieci mogą się dowiedzieć, że artysta to nie tylko malarz czy rzeźbiarz. Spektrum działań artystycznych przecież na tym się nie kończy – co skutecznie podkreślają autorzy. Dzieci mogą się dowiedzieć, że artyści szydełkują, jeżdżą na rowerze w miejscu albo obierają ziemniaki w galerii, ale również, że zadają dużo pytań i potrafią zauważać rzeczy, których nie dostrzegają zwykli ludzie. Książka oswaja najmłodszych z samym określeniem „artysta”. W naszym potocznym języku jest ono często nacechowane negatywnie, a to zostaje dzieciom gdzieś z tyłu głowy. Warto to zmieniać i pokazywać najmłodszym, że artyści tworzą wartościowe i ciekawe dzieła. 

Przez to, że koncepcja książki oparta jest o reprodukcje i fotografie mogłoby się wydawać, że projektantowi nie zostało w temacie opracowania graficznego zbyt wiele do zrobienia. Jednak Jan Bajtlik wybrnął z tej sytuacji bardzo zgrabnie – nie wstawił po prostu tekstów pod lub obok zdjęć. Postarał się o to by każda strona książki była zupełnie inna, tak jak różne są dzieła na nich przedstawiane. Używa różnych krojów pism, stosuje zapis odręczny, wykleja litery taśmą, rozmywa je, maluje farbami. Do tego umieszcza w różnych miejscach i o różnej wielkości – bez żadnych ram i zasad. Wszystko to, mimo tego chaosu, ma sens – współgra z treścią książki wręcz idealnie. W pełni wyżyć się artystycznie mógł dopiero na okładce. Projekt okładki Bajtlika jest prosty i intensywny kolorystycznie, ale jak wiadomo książki ludzie kupują „po okładkach”, a tej nie da się przeoczyć.

Publikację zamykają zebrane na tylnej okładce odpowiedzi dzieci na tytułowe pytanie. Wszystkie są świetne i obrazują to, co wiadomo od dawna, że dzieci bywają mądrzejsze od dorosłych. Mi osobiście najbliżej do odpowiedzi 7,5-letniego Mikołaja: „Artysta to nie taki zwykły człowiek, co nie ma hobby ani pracy, bo artysta to zawsze sobie znajdzie zajęcie” . Innymi słowy – nigdy się nie nudzi. I myślę, że trafia to w sedno. Artysta jest zawsze w trakcie procesu twórczego i sam nie do końca to kontroluje, bo przecież inspiracje są wszędzie, a koncepcje często wpadają do głowy niespodziewanie.

Tekst i koncepcja: Zofia Dubowska
Opracowanie graficzne: Jan Bajtlik 
Wydane przez: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
Tekst: Weronika Kołodziej, zdjęcia: Grzegorz Teszbir

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Najpopularniejsze ostatnio

 
undefined