poniedziałek, stycznia 27, 2014

dodano: poniedziałek, stycznia 27, 2014


Prezentowaliśmy już najładniejsze komiksy roku 2013, najwyższa pora zaprezentować najładniejsze ilustrowane książki/picturebooki minionego roku.
Wybór nie był łatwy, dlatego postanowiliśmy ograniczyć się do 10 publikacji, ale za to zróżnicowanych tematycznie. Mamy standardowo książeczki dla dzieci, picturebooki, ale jest też przewodnik po mieście, kolorowanka, ilustrowany album autorski (artbook) oraz zbiór opowiadań. Same wizualne pyszności.
Część z Was pewnie nie zgodzi się z naszym wyborem tytułów  i prawdę mówiąc liczymy na to. Wbrew temu co się może wydawać niektórym, nie mamy wszystkich ilustrowanych publikacji wydawanych na naszym runku. ;) Części nie zdążyliśmy jeszcze kupić, a o części nie mamy pojęcia. Mogło się zdążyć też tak, że zwyczajnie o jakimś tytule zapomnieliśmy. Tutaj wchodzicie Wy - piszcie jakie ilustrowane publikacje z zeszłego roku podobały się Wam najbardziej. Wytkajcie nam błędy i uświadamiajcie, że były jeszcze ładniejsze publikacje. :D

Póki co zobaczcie jakie ilustrowane publikacje wybraliśmy.

Śląskie mity
Ilustracje i koncepcja książki: Ewa Kucharska
Teksty: Marek Jagielski
Wydawca: Brambla
Szczecin. Przewodnik dla dzieci
Tekst: Anna Czerwińska-Rydel, Ilustracje: Katarzyna Bogucka  
Wydawnictwo: ARTmosphere
Kto ty jesteś?
Tekst: Joanna Olech, Ilustracje: Edgar Bąk
wydawnictwo: Wytwórnia
Psotopolis. Gigawędrówka
Koncepcja i tekst: Kinga Nemere-Czachowska, Dorota Swobodzińska, Piotr Waśniewski, Anna Wielbińska 
Ilustracje: Karol Banach 
Wydawca: Program Absolwent UMK – Centrum Promocji i Informacji, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, książka wydana została we współpracy z Fundacją Amicus Universitatis Nicolai Copernici, trafi bezpłatnie m.in. do słuchaczy Uniwersytetu Dziecięcego UMK.
Książę w cukierni
Autor: Marek Bieńczyk, Ilustracje: Joanna Concejo
Wydawnictwo: Format
Majn Alef Bejs
Wydawnictwo: Żydowskie Stowarzyszenie Czulent
Ilustracje: Urszula Palusińska
Teksty: Jehoszue Kamiński

Sklepy
Wydawnictwo: Ładne Halo
Tekst: Joanna Guszta
Ilustracje: Maciek Blaźniak

Kolorowe miasta
Projekt graficzny albumu: Katarzyna Kucharska & Jakub Mazerant
Artyści: różni
Wydawnictwo: Tashka
Kadry w środku
Ilustracje: Michał Śledziński
Wydane dla Alias - Fundacja Wrocław, miaART Gallery

Wydane przez Vertigo ul. Jackowskiego 33, Wrocław

13 komentarzy:

 1. To ja powiem! mi sie jeszcze najbardziej podobały "Wytwórnik" Agaty Królak, "W naszym domu jest" Wytwórni, "Prawdziwa Bajka" Mikołaja Łozińskiego i Marty Ignerskiej, "Ciekawe co myśli o tym królowa" Pawła Mildnera. Ku memu zdziwieniu serce skradł mi "Pelerynek i pogoda pod psem" z Hokus-Pokus. Ucieszyło mnie że Dwie Siostry zaczęły wydawać Saska, i że powstało wydawnictwo Papierówka :) pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak zwykle polecasz same rewelacje.
   "Ciekawe co myśli o tym królowa" - nie znaliśmy, chcemy!!! :)
   Na Papierówkę właśnie czekamy, a o Pelerynku zapomnieliśmy. Ah, no i "Prawdziwą bajkę" musimy w końcu, końcu kupić.

   Usuń
  2. W sprawie królowej, polecam przedobry wywiad z autorem. Okazuje się być z niego kawał ciekawego rysownika, tudzież człowieka ;) http://znak-zorro-zo.blogspot.com/2013/10/pawe-mildner-wywiad-i-caa-reszta.html W sprawie prawdziwej bajki, bardzo podoba mi się jak Kultura Gniewu to wydała i wypromowała - odważnie, bez kompromisów i z należnym rozmachem :) Co do Papierówki, to obie książki super angażują: szkice totalnie odrywają od rzeczywistości, a lokomotywa sprawia, że aż ręce mnie swędzą od chęci rysowania!

   Usuń
 2. Książki ilustrowane przez p. Joannę Rusinek również są fantastyczne!

  OdpowiedzUsuń
 3. Paweł Milder, tak! Nie można przejść obojętnie wobec "Ciekawe, co myśli królowa", a do tego jeszcze zin "Minotaur" pod jego redakcją, ilustracje do "ZŻ" i okładki dla wrocławskiego Biura Literackiego (o te: http://www.poezjem.pl/pl/open/catalog/on/product/?find=mildner&x=0&y=0). Notabene dla Biura też wyróżniony Karol Banach zrobił projekt okładki: http://www.poezjem.pl/pl/open/catalog/on/product/id/114015

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiem, czy można to nazwać błędem, ale czy przypadkiem "Śląskie mity" nie były wydane jeszcze w 2012? Mam wrażenie, że pierwszy raz tę książkę widziałam dość dawno temu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka powstała jako dyplom Ewy Kucharskiej na ASP w 2012 roku. Oficjalnie została wydana (jak czytam w notkach przy tej książce) w roku 2013. Będę miał ją w rękach to sprawdzę. :)

   Usuń
 5. Ilustracja to najwspanialsza treść jaka może pojawić się w książce! Chciałabym, aby ilustrowanie powróciło w większym stopniu... Sama jestem ilustratorką i wiem jak ciężka i długa to praca, nie każdy, niestety to docenia:( Mam nadzieję, że pojawi się więcej czasopism, książek, produktów użytkowych z ilustracjami:) Pozdrawiam i dziękuję za wspaniały artykuł:)

  OdpowiedzUsuń
 6. A moim dzieciom (2 x 2,3 lat) bardzo podobają się książeczki z wydawnictwa Jafi - Wojciecha Birka i Macieja Mazura - bardzo ładnie malowane i niektóre musiałem dokupywać, bo "tak się podobały"... :)

  OdpowiedzUsuń
 7. popieram, w zestawieniu zdecydowanie brakuje wydawnictwa Jafi.

  OdpowiedzUsuń

Najpopularniejsze ostatnio

 
undefined