środa, grudnia 18, 2013

dodano: środa, grudnia 18, 2013

Muszę to od razu powiedzieć - słowiańskie wierzenia są naprawdę strasznie fajne! Niesamowicie wiążą się z naturą i codziennym życiem, a jednocześnie są niesłychanie pomysłowe.Zakochałam się po uszy w idei Płatetników, którzy kierowali chmurami przy pomocy sznurów, przeciągając je jak latawce. Albo taki Gnieciuch, co się ludziom wyspać porządnie nie da, bo przychodzi nocą i się rozpycha.
Każda z Paskudek płata ludziom inne figle, ale tak na prawdę to każda wyjaśnia inne trudne do wyjaśnienia zjawisko i są to przeważnie różne drobne rzeczy – np. pomylenie drogi, ale też poważniejsze sytuacje, jak wszelakie zjawiska pogodowe.

Książka napisana jest sympatycznym językiem i do tego bardzo zgrabnie zrymowana – dzięki temu naprawdę każdemu Paskudki wydadzą się na pewno bardziej sympatyczne niż paskudne ;)

A ilustracje mocno nawiązują do powiązań samych Paskudek z naturą – faktury papieru, kolorki zaczerpnięte z "leśnej" palety i wiele roślinnych motywów. Wszystko to tworzy taki trochę jesienny klimat, ale pasuje idealnie. Nam w ogóle takie leśne okoliczności bardzo odpowiadają. To kolejna książeczka w naszej kolekcji pod znakiem"RUNO approved". Co prawda nie ma w niej wilków ani lisów, ale są choinki, liście, grzybki, biedronki i takie tam.

Fajnie być Słowianinem!
Ps. Polecamy też wywiad przeprowadzony z Marią Dek na zaprzyjaźnionym blogu Kopiec Kreta.

Tekst: Magdalena Mrozińska
Ilustracje: Maria Dek
Wydawnictwo: Myślanki

Paskudki słowiańskie

Paskudki słowiańskie
Paskudki słowiańskie
Paskudki słowiańskie
Paskudki słowiańskie
Paskudki słowiańskie
Paskudki słowiańskie

Tekst: Weronika Kołodziej, zdjęcia: Grzegorz Teszbir

3 komentarze:

  1. Widzę, że u Was też Paskudki zadomowiły się na dobre:) mamy bardzo podobny odbiór ilustracji w tej książce- my nawet swój egzemplarz zabraliśmy na wycieczkę do jesiennego lasu i odnalazł się tam świetnie:))

    OdpowiedzUsuń
  2. ilustracje wyglądają cudnie, ale tematyka książki kojarzy mi się z moją pracą dyplomową o której nie chce na razie myśleć :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Paskudki tak bardzo nie paskudne, ale jakże słowiańskie. ;)

    OdpowiedzUsuń

Najpopularniejsze ostatnio

 
undefined