poniedziałek, listopada 25, 2013

dodano: poniedziałek, listopada 25, 2013

Dziś prezentujemy Wam coś więcej niż książkę. Za publikacją, którą możecie pooglądać na poniższych zdjęciach kryje się bowiem projekt znacznie szerszy. Ale po kolei. Za koncepcję całości odpowiadają dwie kuratorki: Magdalena Kreis i Natalia Romaszkan, które jakiś czas temu poruszły i nas, i Was cudownymi „Zeszytami do Dizajnu”. Zatem nie mogło być inaczej niż w przypadku „Zeszytów”, czyli po prostu genialnie!
Do projektu kuratorki zaprosiły cenionych polskich projektantów i grupy projektowe. Każdy z nich przygotował jeden „mały przepis”. A są to przepisy najróżniejsze – proste i trudniejsze, z papieru, betonu, kabla, drucianych wieszaków czy plastikowych nakrętek. Każdy z nich korzysta z raczej ogólnodostępnych materiałów, dzięki czemu każdy może sobie je skompletować i „dizajnować” do woli :) Możliwe jest to także dzięki temu, że wszystkie przepisy są objęte licencją Creative Commons – zatem można je za darmo kopiować, rozpowszechniać, ale nie można na nich zarabiać i zawsze trzeba przedstawiać autora projektu. Poza zaproszeniem projektantów i zebraniem ich przepisów w jedną publikację, na ich kanwie zorganizowano wystawę i cykl warsztatów, na których można było na żywo usłyszeć przepisy z ust projektantów. Wystawa dzięki temu zmieniała się trochę po każdym z warsztatów zyskując nowe eksponaty. A same przepisy są naprawdę prześwietne! Nam jako książkowym maniakom, najbardziej do gustu przypadły projekty książkowych pomocników od Grupy Projektowej odRzeczy. Grzegorz nawet podjął się realizacji stojaka na książkę z tektury falistej, ale z racji tego, że miał za mały karton przekombinował (jak to Grzegorz). ;)
Urzekła nas też koncepcja konstruowania elementów wyposażenia z kijów do szczotki i polipropylenowych kształtek Roberta Plundry – szykujemy się do zrobienia wieszaka na ubrania (przyda się w naszej sitodrukowej manufakturze). Genialny jest także latający dywan od pracowni k. Co prawda nie mamy dzieci ale myślę, że nasz kot także uwielbiałby ten wynalazek. Tak na prawdę to każdy przepis kusi nas i mamy chęć go wypróbować. Nie możemy też nie wspomnieć o stronie graficznej i introligatorskiej całej publikacji. My odczytujemy formę tego wydawnictwa jako ukłon w stronę projektowania podręczników i poradników z okolic lat 80. Sami ostatnio na strychu w rodzinnym domu Grzegorza odkryliśmy kilka perełk zaprojektowanych w podobnym stylu. Grupo Projektor – to strzał w dziesiątkę! Dzięki ograniczeniu palety barwnej do dwóch przeciwstawnych kolorów i zastosowaniu raczej prostych ukadów kompozycyjnych otrzymaliśmy podręcznik idealny – przyjemny i zrozumiały. A zabieg z rozkładaną okładką/obwolutą fajnie podkreśla fakt, że to jednak nie jest do końca taki zwykły podręcznik.

Podsumowując – czym prędzej wybierzcie się do Galerii Dizajn we Wrocławiu. Wystawa potrwa jeszcze tylko tydzień (do 30 listopada) i można na niej za symboliczną dyszkę nabyć prezentowaną tu publikację.
Przepis można również zamówić tutaj.

Wydawca: BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej
Koncepcja projektu i redakcja publikacji: Magdalena Kreis, Natalia Romaszkan
Oprawa graficzna: Grupa ProjektorPrzepisy przygotowali:
Fontarte, grupa projektowa odRzeczy, Szymon Hanczar, Bogdan Kosak, LIMO Design, MALAFOR, Karina Marusińska, Noviki Studio Grafiki, Alicja Patanowska, Paulina Plizga, Robert Pludra, Pracownia k., Joanna Rusin, Jakub Sobiepanek, Maja Szczypek ( M.A.M Airbag), Nikodem Szpunar (Studio Szpunar) , ZetPety - Recycling Design

Przepis na mały dizajn
Przepis na mały dizajn
Przepis na mały dizajn
Przepis na mały dizajn

Przepis na mały dizajn
Przepis na mały dizajn
Przepis na mały dizajn
Przepis na mały dizajn
Przepis na mały dizajn
Przepis na mały dizajn
Przepis na mały dizajn
Przepis na mały dizajn
Przepis na mały dizajn
Przepis na mały dizajn
Przepis na mały dizajn
Przepis na mały dizajn
Przepis na mały dizajn
Przepis na mały dizajn


Tekst: Weronika Kołodziej, zdjęcia publikacji: Grzegorz Teszbir, zdjęcia wystawy: Emilia Siwiec

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Najpopularniejsze ostatnio

 
undefined