środa, lipca 31, 2013

dodano: środa, lipca 31, 2013

Bardzo fajna publikacja zrodziła się ze współpracy galerii IllustrateYourself oraz wydawnictwa Tashka. To coś czego jeszcze nie widzieliśmy - międzynarodowa kolorowanka. Od razu na myśl przychodzi mi hasło z dzieciństwa "nie wychodź poza linie". Kolorowanie kolorowanek w moim wykonaniu, to zawsze był proces chaotyczny, zaś wychodzenie poza linie było standardem. Do dziś mi to zostało, ale teraz tłumaczę takie wychodzenie poza linie specyficznym urokiem ilustracji.

Wróćmy jednak do "Kolorowych miast", które trochę niesłusznie nazwałem kolorowanką. Ok, jest to kolorowanka, ale nie tylko. Spokojnie można określić tę publikację artbookiem, a nawet przewodnikiem turystycznym. Album prezentuje bowiem ilustracje wybranych artystów z Galerii IllustrateYourself, którzy tworząc swoje prace inspirowali się miastami, z których pochodzą lub w których obecnie mieszkają.
Jest to bardzo subiektywny przewodnik po miejskich zakątkach i momentami daje się odczuć emocjonalną wieź artysty z danym miejscem. Każdy z autorów stworzył ilustracyjne portrety miast, wycinki z pamięci tego, jak zapamiętali swoje miasto lub co według nich stanowi esencje tychże miast. To publikacja niecodzienna, świetna graficznie i edytorsko. W skrócie, to aż 150 stron, 56 ilustracji, 14 artystów, 14 miast, 6 krajów, 3 kontynenty. Ale jak to kraje, kontynenty? Tak jak wspomniałem, jest to publikacja międzynarodowa. Współtworzą ją zarówno artyści z Polski, jak i zagranicy. Po pokolorowaniu całej ulicy Piotrkowskiej w Łodzi możemy pomaziać Operę w Sydney, czy też bazar w Ulusie. Na tym jednak nie kończy się międzynarodowy charakter "Kolorowych miast". Album wydany jest w dwóch językach. Każde nowe miasto otwiera informacja o autorze oraz miejscach, które zilustrował, całość teksów napisana jest w języku polskim i angielskim.
Jeśli to Was jeszcze nie przekonało, to tylko przywołam kilka nazwisk, które powinniście przynajmniej kojarzyć: bracia Surma, Marta Szudyga, Ingrida Picukane.

Podsumowując:
To świetna publikacja dla najmłodszych, którzy swoją ciekawość świata mogą łączyć z zabawą w "niewychodzenie poza linie".
To świetna publikacja dla tych, którzy doceniają dobre ilustracje i lubią mieć ładny artbook na półce.*

* wybierz jedno z powyższych, które do Ciebie pasuje :)

ps. kolejni artyści, kolejne miasta już w 2014, na kiedy to planowana jest druga część albumu. 

projekt graficzny albumu: Katarzyna Kucharska & Jakub Mazerant
artyści: Przemek "Surpiko" Surma, Marcin "Xulm" Surma, Robert Romanowicz, Marta Szudyga, Paweł Pyzik, Marcin "Poprostu" Gręźlikowski, Adam Quest, Katarzyna Kołodziej, Paweł Zawiślak, Jakub Mazerant, Adam Pękalski, Jieun Park, Ingrida Picukne, Christopher Corr
okładka: Marcin "Poprostu" Gręźlikowski
wyklejka: Christopher Corr
miasta: Lublin, Łódź, Kazimierz Dolny, Katowice, Warszawa, Toruń, Poznań, Kraków (Polska); Jeonju (Korea Południowa); Sydney, Melbourne (Australia); Ankara (Turcja); Ryga (Łotwa); Londyn (Wielka Brytania)
Wydawnictwo: Tashka


Kolorowe Miasta - Coloured Cities

Kolorowe Miasta - Coloured Cities
Kolorowe Miasta - Coloured Cities
Kolorowe Miasta - Coloured Cities
Kolorowe Miasta - Coloured Cities
Kolorowe Miasta - Coloured Cities
Kolorowe Miasta - Coloured Cities
Kolorowe Miasta - Coloured Cities
Kolorowe Miasta - Coloured Cities

... i na deser, komputerowa próba pokolorowania jednej z ilustarcji. Jak Wam się podoba? :)Tekst i zdjęcia: Grzegorz Teszbir

5 komentarzy:

 1. wow, super! aż się zaczęłam zastanawiać, jakiemu dziecku mogłabym tę książeczkę sprezentować ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. piękna! Szkoda tylko, że Wrocławia nie ma :( tyle mostów do pokolorowania! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. ooo, słusznie!!! dworzec też można by też od nowa pokolorować ;D

  OdpowiedzUsuń
 4. Druga część Kolorowych Miast już w 2014 roku, także na Wrocław przyjdzie jeszcze pora:)
  Kuba/IY

  OdpowiedzUsuń
 5. jak to jakiemu dziecku? temu, co każdy nosi w sobie! ;) moja córa za mała, ja zdecydowanie nie za duża ;))

  OdpowiedzUsuń

Najpopularniejsze ostatnio

 
undefined