piątek, lipca 26, 2013

dodano: piątek, lipca 26, 2013

Kiedy byłem mały uwielbiałem szczegółowe ilustracje. Miałem tę dziecięcą cierpliwość, która pozwalała mi godzinami wpatrywać się w detale na ilustracji i dopowiadać do nich różne historie ... lub dorysowywać różne rzeczy (ale o tym kiedy indziej). Potrafiłem wracać do jakieś ilustrowanej książki lub komiksu i leżąc na dywanie, wertowałem kartka za kartą z baczną uwagą wyszukując nowych, pominiętych detali. Gdybym w tamtym czasie dostał leporello "Bicycle" pewnie bym ześwirował. To jest publikacja świadomie stworzona dla takich osób jak ja, kiedy byłem małym Grzesiem. To właśnie ten mały Grześ przypomina mi, że obraz czasem może więcej opowiadać niż sama treść pisana i to, że za każdym razem, przeglądając go ponownie, może dopowiedzieć coś jeszcze. Jednak jestem już za stary i pozbawiony tej dziecięcej cierpliwości, by godzinami wpatrywać się w ilustracje, kartka za kartą, szukając nowych, nieodkrytych wcześniej "przygód". W tym momencie w moje życie wkracza pan Ugo Gattoni, który z premedytacją zmusił mnie do powrotu do dziecięcego okresu.

"Bicycle" to inspirowana Igrzyskami Olimpijskimi w Londynie, wielka ilustracja przedstawiająca wyścig kolarski ulicami stolicy Wielkiej Brytanii. Tak jak to bywa w prawdziwym życiu, wyścig to tylko jedna historia wokół której tętni milion innych, pomniejszych. Bohaterowie drugiego planu, biegnący, jadący do pracy, latają, jedzą, bawią się i robią to na co mają ochotę. Ale, co tam bohaterowie drugiego planu, zapomnijcie o nich, spójrzcie na to miasto. Coś mi mówi, że w rzeczywistości Londyn tak nie wygląda, ale nie wiem, nie byłem. Natężenie detali i mnogość mikro historii sprawia, że jest to publikacja na lata. Ok, rzucę pracę i dzień w dzień będę analizował każdy centymetr kwadratowy tej książki.

Jak podaje wydawca leporello mierzy (rozłożone) 195 centymetrów. Sporo! W dodatku jest to dwustronna ilustracja na zasadzie "perpetuum mobile". Jedziesz z peletonem do krawędzi kartki, przewracasz na drugą stronę, rozwijasz i jedziesz dalej i tak w kółko. Na prawdę, cieszę się, że takich publikacji nie było w Polsce jak byłem mały.

Drodzy rodzicie, jeżeli chcecie zająć czymś swoje dziecko, tak na parę lat, kupcie mu "Bicycle".

Autor: Ugo Gattoni 
Wydawnictwo: NobrowBicycle - Nowbrow
Bicycle - Nowbrow

Bicycle - Nowbrow
Bicycle - Nowbrow
Bicycle

Tekst i zdjęcia: Grzegorz Teszbir

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Najpopularniejsze ostatnio

 
undefined