wtorek, czerwca 18, 2013

dodano: wtorek, czerwca 18, 2013

Mieszkamy co prawda na Śląsku, ale tym Dolnym i jakoś nie przypominam sobie byśmy mieli tutaj równie fajne mity i legendy co te opisane w książce, którą za chwilę Wam zaprezentujemy. Owszem straszono nas Babą Jagą czy też Czarną wołgą, ale to były zwykłe straszaki, bez porównania z takim Bebokiem. Szkoda, ponieważ super by było, tak na wstępie móc porównać te dolno- i górnośląskie mity, czy też jakieś górnicze legendy (dla tych, którzy się średnio orientują – na Dolnym Śląsku wydobywa się głównie miedź).
Ok, trudno, zmyślać na poczekaniu nie będę, a i tak nie udałoby mi się dorównać takim historiom jak choćby ta o Heksie i Skarbku. :)

Przechodząc do samej książeczki – to już kolejna warta uwagi pozycja na naszym blogu wydana nie przez wydawnictwo, a zupełnie inną inicjatywę, tym razem jest to warszawska Brambla. Jak sami piszą o sobie, Brambla to młoda, polska grafika i wzornictwo w krótkich seriach.
"Śląskie mity" to uwspółcześniony zbiór podań i legend. Na pomysł przerobienia starych mitów na bardziej współczesne historie wpadła Ewa Kucharska szukając tematu na dyplom na katowickiej ASP. W zrymowaniu tekstów pomógł jej Marek Jagielski. I tak Heksa cierpi na zakupoholizm, Bida z Nyndzom pracują w windykacji, a Bebok siedzi na ciemnym strychu, bo sądzi, że czarny go wyszczupla.
Musimy też nadmienić, że Ewie udało się rewelacyjnie oddać magiczny klimat mitów przy zachowaniu zupełnie aktualnej formy. Z oszczędną paletą kolorów, płaskie, wektorowe kształty nadały charakteru i nowej świeżości postaciom wyrwanym wprost ze starych, śląskich legend. Czasami groteskowe, częściej śmieszne kreacje wywoływały w nas fale pozytywnych emocji. Sam Górny Śląsk również otrzymał małą dawkę wizualnego retuszu. Odświeżony, lekko futurystyczny ... ale dalej szary. ;)

Książka nie jest napisana śląska gwarą. Może ktoś uzna to za uchybienie, ja osobiście się cieszę. Mimo, że niepozbawiona w całości śląskich słówek, w obecnej formie jest po prostu dla mnie zrozumiała. Ta nieprzeładowana gwarą treść pozwoliła mi za to wyłapać kilka słówek, które mi się wyjątkowo spodobały, np. "byfyj", czyli kredens. :)

Jako przedmiot, mity są wydane bardzo solidnie i estetycznie. Grube, kartonowe strony, szyto-sklejane, oprawione w sztywną okładkę. Fajna jest przednia okładka - bardzo gruby karton sklejony z wewnętrzną wklejką. Pierwsza wersja tej książki była dyplomem Ewy na katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, który został nagrodzony medalem ASP oraz nominacją do najlepszych projektów dyplomowych 2012.
Publikacja ma też dołączony smakowity kąsek dla koneserów – skrzydełko tylnej okładki to jednocześnie kilka zakładek z bohaterami mitów i skrótową charakterystyką (podpowiedź: można komuś podarować i zapytać np.: czy zostanie Waszym Bebokiem?).

A jeśli chcielibyście sobie nad łóżkiem powiesić Beboka, w kuchni Heksę, albo nad wanną Meluzynę, to można sobie plakacik zamówić na stronie Brambli: http://www.brambla.com/papier
Zresztą książka również do kupienia na tej samej stronie.

ps. może Wy znacie jakieś górnośląskie mity lub legendy, hmm? Piszcie! :)

Ilustracje i koncepcja książki: Ewa Kucharska
Teksty: Marek Jagielski
Wydawca: Brambla

Śląskie mity
Śląskie mity


Tekst: Weronika Kołodziej, Zdjęcia: Grzegorz Teszbir

7 komentarzy:

 1. ciekawie sie zapowiada. gorny slask jest szary i chyba jeszcze dlugo bedzie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. piękne acz niefunkcjonalne

  OdpowiedzUsuń
 3. Co takiego jest niefunkcjonalnego w tej książce?

  OdpowiedzUsuń
 4. Super sprawa! Jeśli chodzi o Byfyj to polecam Cafe Byfyj na katowickim Nikiszowcu. Mają tam śląski klimant, stary byfyj i pyszne ciasta: https://www.facebook.com/cafebyfyj :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zachęciliście mnie, odezwały się śląskie korzenie. Zamówiłam i czekam na paczkę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ależ ilustracje.
  A gdzie to można kupić??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Albo u wydawcy - http://www.brambla.com/
   albo np. tutaj - http://picturebook.pl/pl/p/Slaskie-Mity%2C-Ewa-Kucharska%2C-Marek-Jagielski/301

   Usuń

Najpopularniejsze ostatnio

 
undefined