czwartek, czerwca 20, 2013

dodano: czwartek, czerwca 20, 2013

Bum i wziu!
Przyleciał i jest! Trzeci numer kwartalnika poświęconego ilustracji "Gili Gili prezentuje" jest totalnie kosmiczny. Nie tylko dlatego, że motywem przewodnim tego numeru jest właśnie kosmos, ale przede wszystkim dlatego, że Gili Gili nadal trzyma bardzo wysoki poziom jeżeli chodzi o prezentowane prace. Jeżeli wpadliście tu z marszu i nie znacie jeszcze Gili Gili, to zerknijcie koniecznie na naszą prezentację dwóch poprzednich numerów, o tutaj.
Ogólnym założeniem kwartalnika jest prezentacja ilustracji zarówno tych znanych, jak i mniej znanych twórców. O ile poziom doświadczenia autorów nie gra tutaj większej roli, to poziom ich poszczególnych prac przygotowanych do numeru musi być (i jest) naprawdę na wysokim poziomie. Magazyn jest poświęcony ilustracji i w zasadzie poza nimi nie posiada innych treści. To swego rodzaju artbook, ale nie tylko. Zaproszeni twórcy tworząc swoje prace na dany temat, budują wspólnie nieformalną, wizualną opowieść. Oglądając poszczególne numery "Gili Gili" czuję się trochę, tak jakbym oglądał teledysk – wielość obrazów, różne ujęcia, a jeden ten sam temat.
Ponownie, tak jak to było w przypadku dwóch poprzednich numerów i tym razem mamy swoich faworytów, którzy wysłali nas swoimi pracami w kosmos. Powaga!
Musimy to powiedzieć – kochamy okładkę! A właściwie pokochaliśmy od pierwszego wejrzenia JanaVan Der Veken. Dzięki za to Gili Gili! Poza tym nasi faworyci z tego numeru to: Bolesław Chromy, Magda Drobczyk i BURNBJOERN, jeśli chodzi o bardziej komiksowe ilustracje oraz Artur Blusiewicz, Joanna Kogut, Katarzyna Srobiszewska i Shuei Yamashita, jako autorzy tych bardziej konceptualnych prac.
Poza tematem przewodnim numeru, ilustratorzy mierzą się jeszcze z przewodnim motywem kolorystycznym. Niestety zdjęcia nie oddadzą jego faktycznego odcienia, ale jest naprawdę - i tutaj z góry przepraszam - "oczojebny".:) Pięknie kontrastuje z czernią na wielkich, białych planszach . Poza tym genialnym kolorem wszystko inne (czyt. papier, skład) są również najwyższej próby i nie ma się do czego doczepić. Zastanawiamy się jeszcze, czy wszystkie egzemplarze pakowane są tak jak nasz, czyli w złota folię – my dzięki temu od razu wiedzieliśmy, że to będzie kosmicznie odjechany numer. :)

Gdzie kupić? No choćby tutaj.

Autorzy: Michał Bartłomowicz, Artur Blusiewicz, BURNBJOERN, Monika Chlebek, Magda Drobczyk, Gabriela Hübner, Katarzyna Hugstoli, Joanna Karpowicz, Ewa Kawecka, Joanna Kogut, Maja Maciejewska, Daria Malicka, Aleksandros Mistriotis, Monika Niwelińska, Marta Niedbał, Natalia Nowacka, Trevor Philips, Marta Przybył, Rafał Pytel, Paulina Semkowicz, Damian Siemień, Katarzyna Skrobiszewska, Zofia Szczęsna, Krzysztof Świętek, ShuHei Jamashita, Jan Van Der Veken, Dariusz Vasina

Wydawnictwo: Gili Gili 

Gili Gili prezentuje K jak Kosmos
Gili Gili prezentuje K jak Kosmos

Tekst i zdjęcia: Grzegorz Teszbir

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Najpopularniejsze ostatnio

 
undefined