środa, kwietnia 24, 2013

dodano: środa, kwietnia 24, 2013

W końcu przyszła wiosna. W końcu, ponieważ z niecierpliwością czekaliśmy na dzień, kiedy będziemy mogli wyjść na dwór i pocykać zdjęcia bez obawy, że nam łapki zmarzną. Ta konkretna publikacja czekała kilka miesięcy na swoją plenerową sesję i w końcu się doczekała. Owszem, mogliśmy porobić zdjęcia w naszej pracowni, ale widzicie, jest jeszcze jeden ważny powód dla którego czekaliśmy z niecierpliwością na ciepłe, słoneczne dni. To jest w końcu ta pora, kiedy można już myśleć o wycieczkach i foto-spacerach. Co tu dużo mówić, już teraz możecie zacząć planować swoją wycieczkę śladami wrocławskich murali i właśnie ten album, który za chwilę zaprezentujemy Wam w tym pomoże (a na pewno mapka do niego dołączona). My też się na taki wypad szykujemy.

O samym OUT OF STH pisaliśmy w ramach poprzedniego katalogu, więc nie chcielibyśmy się za bardzo powtarzać. W zeszłym roku miała miejsce już trzecia edycja tego streetartowego wydarzenia, a jego podsumowanie znajdziecie właśnie w prezentowanym albumie OUT OF STH VOL.3.
Z tego albumu cieszymy się szczególnie, ponieważ nie mogliśmy uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach 3. edycji festiwalu OUT OF STH i dzięki tej właśnie publikacji możemy choć trochę nadrobić braki.

Obserwowaliśmy OUT OF STH od pierwszej edycji i kibicujemy temu wydarzeniu bardzo mocno. W 2008 roku w Polsce mało kto znał określenie „street art”, większość ludzi malowanie na murach kojarzyło jedynie z tagami i graffiti. Naszym skromnym zdaniem to właśnie Wrocław, pomimo długiej historii muralu artystycznego i reklamowego, rozpowszechnił w Polsce ideę muralu na skalę, można rzec, masową. Po sukcesie OUT OF STH w wielu polskich miastach nastała niemalże „moda na murale”. Ma to swoje dobre i złe strony, ale najfajniejsze jest to, że coraz więcej osób nie tylko wie czym jest mural, ale zaczyna rozumieć i zauważać szerszą perspektywę działalności artystycznej w przestrzeni miejskiej. Bo przecież murale to tylko jeden z przejawów street artu. I pokrótce można powiedzieć, że właśnie to miała pokazać trzecia edycja tego wydarzenia. Oprócz murali i wystaw, można było zobaczyć lub nawet uczestniczyć w projektach, które znacznie mocniej niż pomalowane ściany dotykają mieszkańców miast. Przykładem niech będzie akcja „Baraca”, podczas której artystka zbudowała dom z mieszkańcami cygańskiego koczowiska. To nie był dom z cegieł ani drewna, tylko taki jak inne na wrocławskim koczowisku – ze znalezionych elementów: blach, tektur itp. To próba wejścia w skórę innego człowieka, próba zrozumienia go przez jego środowisko, a nie obserwacja z daleka. Ważny dla nas, jako projektantów jest projekt RE: DIZAJN – zaproszeni projektanci zaprojektowali identyfikację wizualną dla trzech zakładów rzemieślniczych (magiel, szewc i jubiler). Efekty są niesamowite i marzy nam się więcej takich akcji – polskie ulice aż się o to proszą. Bardzo podobała nam się też rowerowa wystawa (którą dane nam było zobaczyć na własne oczy) i performance grupy Łuhuuu! (dziewczyny weszły pod kratki w chodnikach – trochę straszne;). Zresztą jak zaczniemy się rozpisywać o każdym projekcie, który nas poruszył, to wyjdzie nam tu drugi album powystawowy. Po prostu kupcie, przeczytajcie, zobaczcie i przyjedźcie do Wro!

Ach, no i na koniec rzeczy bardzo ważne dla nas jako projektantów, kolekcjonerów, ludzi doceniających dobry produkt. Tak jak przy prezentacji poprzedniego albumu, teraz też zachwycamy się albumem jako designerską publikacją. Sposób składu, dbałość o szczegóły, kolory, cud, miód i maliny. Tym razem publikacja zyskała płócienną tłoczoną okładkę, co sprawia, że wygląda jeszcze bardziej albumowo i elegancko. Znów mamy nietypowy introligatorski sposób złożenia książki z widocznym szyciem (kochamy to!). I znowu Grupa Projektor przyłożyła starań aby każdy nagłówek, podpis i fotografia były po prostu na najwyższym poziomie. Może nie interesować Cię treść, ale musisz docenić fakt, że ten album jest po prostu rewelacyjnie zaprojektowany.

Katalog możecie nabyć w wrocławskiej galerii BWA.

Wydawca: BWA Wrocław
Kuratorzy wystawy: Sławek ZBK Czajkowski, Joanna Stembalska
Projekt i skład: Grupa Projektor OUT OF STH Vol.3
OUT OF STH Vol.3
OUT OF STH Vol.3

OUT OF STH Vol.3
OUT OF STH Vol.3
OUT OF STH Vol.3
OUT OF STH Vol.3
OUT OF STH Vol.3
OUT OF STH Vol.3
OUT OF STH Vol.3
OUT OF STH Vol.3

Tekst: Weronika Kołodziej & Grzegorz Teszbir,
Zdjęcia: Weronika Kołodziej & Grzegorz Teszbir

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Najpopularniejsze ostatnio

 
undefined