poniedziałek, marca 04, 2013

dodano: poniedziałek, marca 04, 2013

Zbliżająca się reedycja to dobry motywator, by zaprezentować Wam pewien tytuł. Komiksów artystycznych jest na naszym rynku jak na lekarstwo, ale jak już jakieś wydawnictwo zdecyduje się na taki krok i wyda taką publikację, to zazwyczaj można się spodziewać walnięcia z grubej rury. Tak było w przypadku „Przybysza”. Muszę przyznać, że byliśmy pod ogromnym wrażeniem tego albumu. Pff, prawdę mówiąc - dalej jesteśmy i nie możemy sobie wyobrazić, co takiego jeszcze może wymyślić Kultura Gniewu, jakie zabiegi może jeszcze poczynić, by wznowienie tego komiksu było jeszcze większą armatą urywającą głowy.

Shaun'a Tan'a przedstawiliśmy Wam przy okazji prezentacji niemieckiej edycji jego komiksu „Lost Things”. I mimo, że jest to świetny komiks, to nie jest tak bardzo „zapierający dech w piersi” jak jego „Przybysz”.
„Przybysz” to komiks całkowicie niemy, pozbawiony dymków, spokojnie mógłby być opatrzony mianem albumu-artbooka i dla mnie wcale nie musiałby mieć żadnej konkretnej fabuły. Shaun Tan na szczęście nie traktuje takich ludzi, jak ja poważnie i idzie dalej ze swoim albumem. Za pomocą samych ilustracji, samym tylko obrazem, opowiada przejmującą historię, pełną emocji i magii.

„Przybysz” to obraz emigranta, obcego w nowym miejscu. To odrealniony i fantastyczny świat, widziany oczyma zagubionego i zanurzonego w nim człowieka, który musiał opuścić swoją rodzinę w poszukiwaniu lepszego życia dla niego i jego bliskich.

Bez zająknięcia możemy powiedzieć, że to najlepszy komiks artystyczny wydany w naszym kraju. Dlaczego napisałem wcześniej o wątpliwościach związanych z nowym wydaniem? Musicie wiedzieć, że wydawnictwo za pierwszym razem spisało się na medal. Widać jak dużą wagę Kultura Gniewu przywiązuje do kwestii estetycznych samej oprawy i formy wydania, a ta w przypadku „Przybysza” jest nienaganna. Gruba, albumowa oprawa, z tłoczeniami i lakierem jak najbardziej podpowiada: „Oceniaj książkę po okładce!”. Jeszcze przed otwarciem komiksu, zauważamy żółtą wstążkę wszytą w grzbiet okładki i wchodzącą między stronice - to zakładka. Świetny dodatek, niby drobiazg, trochę moim zdaniem mało praktyczny przy komiksie niemym, ale przecież mowa tu o komiksie artystycznym. To trochę ukłon w stronę "albumowości" tego komiksu - można np. zakładkę umieścić na ulubionej rozkładówce i dzięki temu łatwiej wracać do niej lub pokazywać znajomym. To właśnie takie smaczki są hołdem dla przepięknych ilustracji Tan'a wypełniających album. Ponieważ, jaki sens miałoby wydanie pięknego komiksu w brzydkiej oprawie? Żaden, odpowiem!
No i na koniec, na samym tyle okładki, na dole, przyklejony został hologram (nie wiem dlaczego nie zrobiłem foty). Będę tutaj strzelał, że jest to smaczek odpowiedzialny za kolekcjonerski charakter owej publikacji, zawierający (PODKREŚLAM, mogę się mylić) oryginalny tytuł, datę publikacji/druku oraz numer danego egzemplarza.

Niesamowite, staranne podejście do komiksu. Dlatego zapytam po raz kolejny: czy reedycja pójdzie jeszcze dalej? Nie musi, wcale nie, ale jeżeli tak ... to łał! Dowiemy się już niedługo.

ps. poza reedycją Kultura Gniewu zapowiedziała jeszcze jedną publikację tego świetnego autora. Bądźcie więc czujni ;)

Autor: Shaun Tan
Wydawnictwo: Kultura GniewuPrzybysz
Przybysz
Przybysz
Przybysz
Przybysz
Przybysz
Przybysz
Przybysz
Przybysz
Przybysz
Przybysz
Przybysz
Przybysz

Tekst i zdjęcia: Grzegorz Teszbir

3 komentarze:

 1. Przepiękny komiks! Według mnie dymki z dialogami popsułyby całą estetykę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Shaun Tan to jeden z moich ulubionych artystów. Czyżby planowaną publikacją były Tales from Outer Suburbia? W takim wypadku bardzo jestem ciekawa tłumaczenia. Historia o bizonie (bawole?) jest bardzo poruszająca, podobnie jak kolejne (o strychu jest przeoiekna!) nie tylko ze względu na bajeczne grafiki, ale też i na język.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadza się! Na ten rok zapowiedziane jest wydanie "Opowieści z najdalszych przedmieść", taki tytuł na nosić polskie wydanie "Tales from Outer Suborbia".

  Info ze strony wydawcy: http://www.kultura.com.pl/index.php?s=k_158&d=k

  OdpowiedzUsuń

Najpopularniejsze ostatnio

 
undefined