wtorek, stycznia 29, 2013

XY

dodano: wtorek, stycznia 29, 2013

Książka to trochę niezwykła. Niby realistyczna, prawdopodobna historia rozdzielonych w niemowlęctwie bliźniaczek, a jednak ma w sobie coś z baśni...
Trochę to inne spojrzenie na wojnę, holokaust, cierpienie. Inne, bo bardziej dziecięce, bardziej osobiste, trochę jakby z boku, ale przecież w samym sercu podzielonej murem Warszawy. To opowieść o dwóch siostrach, które nie wiedzą o swoim istnieniu, ale ciągle czują się, jakby przeglądały się w lustrze.
Obie mają to samo imię, podobnie się ubierają i zachowują. Odróżnia je to, że jedna wychowuje się w rodzinie polskiej, a druga w żydowskiej. Niby błaha różnica, a zmienia wszystko. Baśniowy motyw wnosi do opowieści postać staruszki, takiej dobrej wróżki-opiekunki o ametystowych oczach, która pojawia się w różnych momentach, by pomagać dziewczynkom. To mądra historia, warta lektury i przeznaczona dla nieco starszego czytelnika (wydawnictwo sugeruje 12+ i my byśmy radzili się tego trzymać). Ilustracje Jacka Ambrożewskiego doskonale oddają klimat tej "wojennej baśni" - przedstawiają świat trochę ponury i szary, a jednak ożywiony tu i ówdzie pełnym nadziei kolorem.
Dodajmy, że to kolor nie byle jaki, ale odcień bliski temu, który w tym roku ma być najmodniejszym (zobaczcie), tak więc kolorystycznie ta książeczka można powiedzieć, nosi się modnie ;)
Podoba nam się także surowość ilustracji i fotomontaże, które trochę nam się chwilami kojarzyły z pracami mistrza kolażu (i nie tylko) - Dave'a McKean'a.
Całościowo książeczka bardzo fajnie się prezentuje - trafnie dobrany font, ciekawe inicjały i pomysłowa wyklejka.

Mamy jedynie małą zagwozdkę z okładką. Chyba jest dla nas zbyt abstrakcyjna i nie do końca widzimy co na niej jest, a Wy co widzicie? ;)

tekst: Joanna Rudniańska
ilustracje: Jacek Ambrożewski
opracowanie graficzne: Emilia Pyza
wydawnictwo: Muchomor
Tekst: Weronika Kołodziej, Zdjęcia: Grzegorz Teszbir + Weronika Kołodziej

2 komentarze:

  1. Zdecydowanie widzę dwie dziewczynki trzymające się za ręce.

    OdpowiedzUsuń
  2. Z przodu sukienka jednej dziewczynki (szelki zamieniające się w zielone gałęzie), z tyłu sukienka drugiej (szelki - kominy...).

    OdpowiedzUsuń

Najpopularniejsze ostatnio

 
undefined