środa, października 03, 2012

dodano: środa, października 03, 2012

Ostatni newsletter od Wydawnictwa Format pozytywnie nas zaskoczył wieszcząc zapowiedź bardzo interesującej i ładnej książeczki - Wynalazca. Jednocześnie uświadomił nam, że przecież nie wyciągnęliśmy jeszcze dla Was z naszej półki innej publikacji tego samego ilustratora, która to zdecydowanie zajmuje wysokie miejsce w naszym rankingu "must have". Mowa tu o Bajkach Ezopa z zachwycającymi ilustracjami Jean-François'a Martin'a.
Wiele dzieł pisanych ma charakter ponadczasowy, ale to niesamowite w jaki sposób bajki Ezopa przenikały z jednego stulecia w drugie, zostając wchłanianymi przez kolejne pokolenia młodych odbiorców. Któż nie zna takich bajek jak "Kruk i lis", Żółw i zając", czy "Kura znosząca złote jajka"? Sam pamiętam, że w dzieciństwie miałem wersję bajek Ezopa na rzutniku kliszowym (taka stara wersja rzutnika multimedialnego). Całkiem możliwe, że miałem też jakieś wersje papierowe. Pamiętam, że rodzice nie żałowali pieniążków na książeczki dla mnie i dzięki im za to.
Chciałoby się przez to powiedzieć, że każde pokolenie miało i ma swoje Bajki Ezopa. Z czystym sumieniem możemy stwierdzić, że wydanie z Formatu może zawłaszczyć sobie tytuł Bajek TEGO pokolenia.

Nie ma co ukrywać, że sukces tego wydania to spora zasługa ilustratora. Dobrze wiecie jak bardzo istotna jest dla nas strona graficzna publikacji, a ta naprawdę zapiera dech w piersiach. Tym bardziej chcieliśmy ją mieć na naszej półce. Bardzo plakatowy styl Jean-François'a Martin'a prześwietnie wpisał się w konwencję inteligentnego dowcipu Bajek Ezopa i umieścił go na liście naszych ulubionych ilustratorów. Dodatkową wartością jest pięknie komponująca się z ilustracjami typografia. Każda kolejna rozkładówka to udane połączenie kolorystyczne, kompozycyjne i stylistyczne obrazu i tekstu. To coś tak podstawowego ale także coś, czego jeszcze brakuje wielu innym publikacjom.

Książeczka zdobyła Bologne Ragazzi Award - główną nagrodę w kategorii "Fikcja" na Międzynarodowych Targach Książki Dziecięcej w Bolonii, co tylko potwierdza jej wyjątkowość i to, że powinniście ją mieć :)

Ilustracje: Jean-François Martin
Adaptacja: Jean-Philippe Mogenet, wersja polska: Dorota Hartwich


Tekst i zdjęcia: Grzegorz Teszbir
Sprawdź najtańsze oferty

3 komentarze:

  1. Świetne ilustracje, bardzo graficzne. Najbardziej mnie urzekła z cykadami i kurą :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dobrze zaprojektowana książka. Dobrze się ją ogląda i dobrze czyta.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nam też bardzo podoba się plansza z cykadami. Miodzo zestawienie kolorów :)

    OdpowiedzUsuń

Najpopularniejsze ostatnio

 
undefined