wtorek, lipca 10, 2012

dodano: wtorek, lipca 10, 2012

Bardzo fajna inicjatywa zrodziła się jakiś czas temu we Wrocławiu. Wszystko za sprawą dwóch pań: Magdaleny Kreis oraz Natalii Romaszkan, które to we wrocławskiej galerii BWA Design zorganizowały cykl warsztatów dla dzieci pod hasłem "3D czyli Dizajn Dla Dzieci". Warsztaty skierowane są do dzieci i ich rodziców i mają charakter edukacyjno-twórczy. Mają na celu rozwijać edukację artystyczną wśród najmłodszych, ale też wśród ich opiekunów. Mówiąc prościej - warsztaty bawiąc uczą czym właściwie jest ten cały dizajn.
Cykl spotkań trwa od 2010 roku, a na podstawie zdobytego w tym czasie doświadczenia powstała niezwykła publikacja, pt. "Zeszyty Do Dizajnu". Dlaczego jest tak bardzo niezwykła? Po pierwsze dlatego, że na naszym rynku w istocie niewiele jest wartościowych publikacji poświęconych projektowaniu. Co więcej, tych skierowanych wyłącznie do najmłodszych jest z pewnością jeszcze mniej. Druga sprawa - sposób wydania! Hipokryzją byłoby tworzyć wydawnictwo poświęcone projektowaniu i wydać je w prosty, banalny, klasyczny sposób ... NUDA! Na szczęście owej nudy nie doświadczymy w przypadku paczki "Zeszytów do dizajnu".
Składająca się z dziewięciu zeszytów seria, wzbogacona o plansze z "datową" historią dizajnu, zamknięta w kartonowe pudełko tworzy genialną, przepiękną całość i idealny smakołyk dla takich dizjanomaniaków jak my. Co właściwie znajduje się w tych 9 zeszytach? W skrócie mamy bogato ilustrowany "leksykon" o tym czym właściwie jest dizajn. Pierwszy numer stanowi zbiór najważniejszych pojęć oraz schematów i procesów projektowania. Kolejne zeszyty odpowiadają za różne pomieszczenia domowe takie jak: pokój, kuchnia, łazienka, garaż itd. oraz opisują (nadal bogato ilustrowanie) wybrane przedmioty w tych pomieszczeniach się znajdujące. Zeszyty skupiają się głównie na wzornictwie czyli projektowaniu przedmiotów, tłumacząc m.in. Budowę różnych sprzętów (np. telewizor, lodówka) zwracając uwagę dzieci na ograniczenia pomysłów projektantów, wynikające z ograniczeń technologicznych. Jednak mimo, że w dużej mierze mówią o projektowaniu przemysłowym, jest też sporo "treści" na temat projektowania graficznego (np. Co to ta typografia?). Zeszyty spełniają też funkcję ćwiczeniową. Na końcu kilku wybranych numerów znajdują się zadania, które można wykonać w zeszycie lub poza nim.

Powiem szczerze, że teksty są bardzo przystępne i fajnie poukładane. Zajmuję się projektowaniem graficznym od dobrych paru lat ale gdyby ktoś mnie kiedyś zapytał o definicje pewnych pojęć/zagadnień, to nie wiem czy bym z tego wybrnął bez głębszego zastanowienia. Zeszyty świetnie syntezują, generalizują pewne pojęcia i procesy projektowania. Nie tylko dzieciom, ale również dorosłym mogą wiele wyjaśnić.

No i na koniec jeszcze ważny kąsek informacyjny.
Za genialną warstwę graficzną odpowiadają: Wojciech Kołacz (OTECKI) (ilustracje) i Grupa Projektor (projekt graficzny). Chciałbym się zatrzymać na chwilę przy autorze ilustracji. Każdy, kto choć trochę interesuje się streetartem w naszym kraju, powinien wiedzieć kim jest OTECKI. Osobiście uwielbiam jego styl, któremu jest wierny zarówno na papierze jak i na ścianie.

Jeżeli więc nie interesuje Cię dizajn, edukacja, dobrze wydana publikacja ale "jarasz" się streetartem to te zeszyty są również dla Ciebie!!!

Zeszyty można było dostać za darmo po rejestracji tutaj: http://zeszytydodizajnu.pl/
Warto śledzić fanpage warsztatów: https://www.facebook.com/3D.czyli.Dizajn.Dla.Dzieci?ref=ts

Ahaaaa!!!! Kto z Wrocławia ten niech biegnie do galerii BWA Design, można tam dostać jeszcze świetny plakat/ulotkę.

Publikacja jest efektem warsztatów 3D czyli Dizajn Dla Dzieci prowadzonych przez Magdalenę Kreis i Natalię Romaszkan w Galerii Design – BWA Wrocław od kwietnia 2010 roku.

Ilustracje do Zeszytów: Wojciech Kołacz / OTECKI /
Skład, projekt okładek, projekt graficzny serii: Grupa PROJEKTOR
Wydawca: BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej


Zeszyty do dizajnu
Zeszyty do dizajnu
Zeszyty do dizajnu
Zeszyty do dizajnu
Zeszyty do dizajnu
Zeszyty do dizajnu
Zeszyty do dizajnu
Zeszyty do dizajnu
Zeszyty do dizajnu
Zeszyty do dizajnu


Tekst: Grzegorz Teszbir,  Zdjęcia: Grzegorz Teszbir

4 komentarze:

 1. o, dziękuję za cynk. nie wiedziałam o tych Zeszytach! a świetne są! nakład jest wyczerpany, zatem mogę tylko mieć nadzieję na to, że załapię się na dodruk :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Graaaauuuuu, nie cierpię Was, że załapliście się na te zeszyciki ;) Toż to perełki.

  OdpowiedzUsuń
 3. „Limit zamówień osiągnięty” :(((

  OdpowiedzUsuń
 4. no a za layout odpowiada m.in. frm kid, to tez dobry gracz 'streetartowy'

  OdpowiedzUsuń

Najpopularniejsze ostatnio

 
undefined