wtorek, czerwca 12, 2012

dodano: wtorek, czerwca 12, 2012

Gdyby na podstawie tego jednego komiksu można było wyrobić sobie opinie o całym narodzie, bez zastanowienia stwierdzilibyśmy, że Szwedzi mają poważny problem z kontaktem z rzeczywistością.
Cicha i psychodelicznie kolorowa historia obrazująca magiczne prawa rządzące w lesie poza ludzkim, cywilizowanym siedliskiem.
The Troll King to surrealistyczna opowieść o dwóch leśnych "dziadach", których życie dalekie jest od tego, co my rozumiemy pod hasłem "codzienność". Według ludzkich norm: dziwaczni, momentami groteskowi, żyją w swojej własnej tradycji. Ich pragnienie posiadania potomków zależne jest od przychylnej woli leśnego ducha, który to wynagradza im lata trudu i przygotowań do tej chwili, dając im to czego pragną w brutalnym, "męskim" porodzie.
Tak w skrócie zaczyna się fabuła tego komiksu. Prawdę mówiąc później jest jeszcze dziwniej. Psychodeliczna podróż karła wzdłuż rzeki i podświadomości, gigantyczna marchew zażywająca kąpieli w basenie, obsceniczni zombio-punko-kowboje. Niczym narkotyczne wizje, obrazy zdają się wirować, falować, mówić o czymś istotnym ale nie na tyle ważnym, żeby się tym przejmować.
Fanom nieskrępowanego absurdu, do których się zaliczam, ten komiks zdecydowanie przypadnie do gustu.
Kolbeinn Karlsson to taki szwedzki Mike Mignola, któremu puściły wszystkie hamulce i cały folklor oraz historie w jego głowie zaczęły wyciekać na plansze komiksu. 

Jak prezentują się rysunki możecie przekonać się sami.


Autor:  Kolbeinn Karlsson
Wydawnictwo: Top Shelf Productions


Tekst: Grzegorz Teszbir,  Zdjęcia: Grzegorz Teszbir

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Najpopularniejsze ostatnio

 
undefined