czwartek, maja 24, 2012

dodano: czwartek, maja 24, 2012

Obiecywaliśmy, obiecywaliśmy i w końcu prezentujemy fajne książeczki, które przywieźliśmy z wypadu do Budapesztu. Znaleźliśmy je w concept-storze Rododendron, o którym już zdążyliśmy napisać. Bajeczki
te urzekły nas przede wszystkim formą i sposobem wykonania ... no i tym, że połowa z nich opowiada klasyczną bajkę z wilkiem.

Cała seria, ponieważ mamy tylko część, liczy sobie kilkanaście książeczek i jest efektem pewnego projektu. Polegał on na zaproszeniu różnych designerów i ilustratorów do opowiedzenia wyłącznie w graficzny sposób klasycznych bajek dla dzieci. Na warsztat zostały wzięte min. Czerwony Kapturek, Królewna Śnieżka, czy też Trzy Małe Świnki.
Każda z książeczek opowiada swoją historię obrazkowo, bez tekstu (lub z minimalnym jego wykorzystaniem), co niesamowicie pobudza wyobraźnię podczas "czytania" i tym samym zamazuje granice językowe czyniąc te pozycje wydawnicze przystępne dla każdego

Z poniższych czterech, trzy są naprawdę wyjątkowe.
"A 3 Kismalac" - czyli opowiastka o trzech małych świnkach, w całości wykonana w grafice pikselowej. Świetnie wyważony minimalizmy, nadając jej dodatkowego przekomicznego wyrazu. Oglądając ma się wrażenie, że te świnki ruszają się niczym na archaicznej animacji z pegazusowej gierki.

Kolejne dwie opowiadają bajkę o Królewnie Śnieżce i Siedmiu Krasnoludkach.

Pierwsza w całości zrobiona jest z wyszywanki. Niesamowicie misterna praca dająca rewelacyjny efekt. Trochę podobny do pikselkowej grafiki, no ale jednak robiące o wiele większe wrażenie.

Druga bajka z przygodami Śnieżki opowiedziana jest nie tylko przy użyciu obrazków, ale także z wykorzystaniem czterech słów, ale po ... no właśnie, po jakiemu? Wydawało nam się, ze to hebrajski, ale może też być arabski. Nie mamy pojęcia. Książeczka zawiera mini słowniczek, tłumaczący owe cztery słowa. Całość tworzy bardzo ładną, spójną, trochę ironiczną opowiastkę czytaną ... uwaga ... od tyłu. 
Na stronie autorki można oglądnąc sporą część ilustracji z tej książeczki: http://kaszajulianna1.carbonmade.com/projects/3043785#1

Tyle w skrócie o książeczkach. Reszta na zdjęciach.

Autorzy: różni
Wydawnictwo: Csimota
Tekst: Grzegorz Teszbir,  Zdjęcia: Grzegorz Teszbir

3 komentarze:

  1. wspaniały blog, ładne zdjęcia, ciekawe książeczki. tylko sprawdzcie na wikipedii hasło "alfabet arabski" i zastanówcie się czy czasem dla niektórych nasze "od tyłu" nie jest "od przodu". pozdrawiam, kasper

    OdpowiedzUsuń
  2. Zdajemy sobie doskonale z tego sprawę. Nie zmienia to faktu, że w naszej kulturze w której czytamy od lewej do prawej taka książeczka jest postrzegana jakby była czytana od tyłu. ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Piękne ilustracje, House zrobiłyby z nich nie jedną serię koszulek :)

    OdpowiedzUsuń

Najpopularniejsze ostatnio

 
undefined