poniedziałek, maja 14, 2012

dodano: poniedziałek, maja 14, 2012

Znacie Nobrow? Brytyjskie wydawnictwo stawiające na niezależne tytuły książkowe i komiksowe? Jeżeli nie to zdecydowanie powinniście. Przede wszystkim dlatego, że Nobrow chcąc wybić się na rynku wydawniczym wybrało strategię wydawania tytułów z niezwykłą starannością edytorską i wysoką estetyką wizualną. Stawiają na współczesne trendy projektowania graficznego, nowoczesną ilustrację oraz nowatorskie podejście do tworzenia nowel graficznych. Każdy kto choć trochę ma do czynienia z projektowaniem graficznym wie doskonale jak wygląda sytuacja w naszych księgarniach. Brzydkie okładki, beznadziejnie dobrana typografia, straszny skład. Temu właśnie przeciwstawia się Nobrow gdzie każdy tytuł to designerska perełka. Nie ma opcji, żeby typografia była przypadkowo dobrana, żeby kolory ze sobą nie współgrały. Całość musi być spójna i taka jest. Na tym jednak nie koniec stawiania poprzeczki wysoko. Także cześć poligraficzna została wyniesiona na wyżyny. Dobrej jakości, gruby papier i druk w technologii spot-color wykorzystującej farby Pantone. Co to daje? Praktycznie wszystko, nieograniczone możliwości barwne! Nie chcemy tu za bardzo wchodzić w szczegóły techniczne i zanudzać. Jeżeli ktoś z Was będzie miał kiedykolwiek okazję wziąć w łapki i przeglądnąć książki lub komiksy z Nobrow zrozumie o co nam chodzi nam z tymi kolorami :)
Jak podkreśla samo wydawnictwo wszystko to po to by wnieść nową świeżość w tych czasach umierającego druku. Na koniec jeszcze należy dodać, że NoBrow nie istniałoby gdyby nie młodzi, zdolni graficy z najwyższej półki. Wymienię jednego z nich, mojego ulubieńca – Mcbess - i wszystko jasne :)
Jeżeli szalejesz za dobrym projektowaniem to Nobrow jest dla Ciebie.  

Podsumowując należy jeszcze wspomnieć, że pozycje tego wydawnictwa nie należą do najtańszych, aczkolwiek byłoby przesadą żądać mniej za serwowaną jakość. 

Książeczka, którą my kupiliśmy to prezentowany poniżej bestiariusz opisujący 14 tradycyjnych potworów i demonów Yokai. Ciekawostka: każdy z zaprezentowanych demonów stanowi graficzną reinkarnację tych uwiecznionych przez 18-to wiecznego, japońskiego artystę Toriyama Sekien. Yokai uważane są za praojców takich potworów jak Godzilla. Całość podana jest w nowoczesnych i zabawnych stylu, zarówno treściowo jak i graficznie.

Mniam!!!

Autorzy: Ben Newman, Scott James Donaldson
Wydawnictwo: NobrowTekst: Grzegorz Teszbir,  Zdjęcia: Grzegorz Teszbir

1 komentarz:

  1. Wspaniała wyklejka! W pierwszej chwili miałam pewne zastrzeżenia co do kształtu kolumny, ale pewnie w kotekście całej książki wygląda to bardziej spójnie.

    OdpowiedzUsuń

Najpopularniejsze ostatnio

 
undefined