wtorek, lutego 21, 2012

dodano: wtorek, lutego 21, 2012

Top Shelf zadaje metaforycznie ważne pytania, zaś grupa komiksowych twórców swoimi historyjkami, zdaje się udzielać odpowiedzi.
Album, który prezentujemy jest katalogiem wydawniczym, promującym twórców ze stajni Top Shelf. Zdecydowanie wolę takiego typu katalogi, w których twórcy do zaprezentowania swojego warsztatu mają tych kilka stron, by opowiedzieć zamkniętą, ciekawą historię. Nie przepadam za to za katalogami typu preview i to jeszcze takimi za które trzeba płacić.
Nie będę przesadnie słodził temu albumowi. Na ponad 300 stronach ciężko jest zachować 100% płynność wysokiego/zadowalającego poziomu - nie oszukujmy się.
Mimo to tego grubasa czyta się wyśmienicie. Przy takiej objętości spokojnie mogłem sobie pozwolić na przeskoki między historiami, które zwyczajnie nie przypadły mi do gustu. Nie ma też obawy, że przy takim podejściu szybko dobrniemy do końca publikacji.


Z pewnością za poziom tego wydania odpowiadają autorzy w nim publikowani, a są to nie byle jakie nazwiska. Polski fan komiksu powinien kojarzyć chociażby te: Winshluss, Nicholas Mahler, James Kochalka, Jason, Frederik Peeters czy Alan Moore. Wspomniani panowie poradzili sobie świetnie z krótką formą, szczególnie Winshluss! Rewelacja :)

To co jest fajne w takich antologiach, to możliwość poznania zupełnie nowych, interesujących twórców, a także nowe komiksowe serie.Ja osobiście zakochałem się w: Joseph the Inept Yellow Police Dog (o bardzo narwanym psie policyjnym), Pacho Clokey (który lubi wybuchać) oraz The Adventure of Pim & Poum (którzy czekają aż zostaną bohaterami komiksu). Z twórców, do gustu wyjątkowo przypadł mi Rob Goodin mimo, że zrobił obrzydliwą pierwszą wersję okładki, Weismann, Joven Kerekes, Monkmus oraz Ulf K, którego album mamy nadzieje w przyszłości zaprezentować.

W większości czarno-białe historie zdają się mieć raczej zinowo-undergroundowy charakter i zdecydowanie trzeba być fanem takiej formy, żeby polubić ten album, jednak za taką cenę i przy takiej objętości ta pozycja jest dobrym trafem. No właśnie, odnośnie ceny - okładka mówi 24.95$ (trochę sporo!) ale Top Shelf przynajmniej raz w roku wietrzy magazyny i wówczas tego grubasa można było (będzie?) kupić za 3$. Moim skromnym zadaniem świetna okazja.

Na koniec jeszcze jedno - okładka autorstwa Tomer'a Hanuki rządzi!!!


Autorzy: Różni
Wydawnictwo: Top Shelf Productions


Autor tekstu: Grzegorz Teszbir

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Najpopularniejsze ostatnio

 
undefined